صحن جمهوری اسلامی

در سایه‌ای زیر سقف حجره‌های اطراف صحن در آن کنج نشسته و زل زده است به گنبد حضرت، نگاهش می‌کنم،

در سایه‌ای زیر سقف حجره‌های اطراف صحن در آن کنج نشسته و زل زده است به گنبد حضرت، نگاهش می‌کنم، حواسش به هیچ‌چیز نیست، از دنیا و ماسوا در آن نگاه خبری نیست، انگار فقط اوست و حضرت رضا(ع)، راهم را کج می‌کنم، در زاویه‌ای می‌نشینم تا همین‌طور از دیدن یک بنده‌ی خوب خدا و خلوتش لذت ببرم و در عین حال او هم مرا نتواند ببیند و مزاحمتی برایش نباشد.

آرام اشکی از گوشه‌ی چشم‌ش می‌غلتد، فرو می‌ریزد. دلم می‌لرزد. حسودی‌ست یا غبطه؟ نمیدانم‌، فقط می دانم که او هایی هستند که خیلی آرام دنیایشان را با  امام‌شان زیبا کرده اند و من هنوز اندر خم یک …

از جمله اماکنی که بعد از پیروزی شکوهمند مردم ایران در  مجموعه حرم مطهر ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت، صحن جمهوری اسلامی است که یکی از صحن‌های بزرگ در حوزه‌ی حرم می باشد.

این بنا که در غرب روضه‌منوره قرار دارد در سال ۱۳۶۸ ه. ش. به بهره‌برداری رسیده و دارای ۱۹۰۶۵ متر مربع زیربنا و حدود ۷۲۰۰ متر مربع مساحت روباز می‌باشد. حجره‌های اطراف صحن نیز با حدود ۴۶۰۰ مترمربع زیربنا دارای استفاده‌های خدماتی، تاسیساتی و اداری است.

در اضلاع این صحن چهار ایوان با دربهای بزرگ به قرینه یک دیگر و به سبک معماری سنتی اسلامی ساخته شده است که بدین شرح است:

الف: ایوان شرقی که <باب الولایه> نام دارد ، از زیباترین ایوانهای صحن است که به رواق دارلولایه متصل بوده و با طلا آراسته شده است. در کنار این ایوان  پنجره‌ای از برنز نصب شده و بسیاری از زائران‌ از پشت این پنجره به ساحت مقدس حضرت رضا(ع) عرض ادب کرده و کسب فیض می کنند.

ب: ایوان شمالی <باب العلم> نام دارد و مشرف به بست شیخ طوسی است. بر فراز این ایوان گلدسته ای مطلا به ارتفاع ۳۰ متر قرار دارد.

ج: ایوان غربی که <باب الغدیر> بوده  و به قرینه ایوان طلا در ضلع غربی صحن ساخته  شده  است.

د: ایوان جنوبی <باب الشهاده> نامگذاری شده و به قرینه ایوان شمالی با دو گذرگاه و یک گلدسته مطلا به بلندای ۳۰ متر ساخته شده است. مرسوم است که زائران و مجاوران و خدام هنگام ورود و خروج از هرکدام از گذرگاه های صحن ها، رو به گنبد و بارگاه حضرت رضا(ع) بر می گردند، دست ادب به سینه می زنند و بعد از عرض سلام و اجازت خدمت امام، عبور می‌کنند.

در مقابل ایوان طلای صحن جمهوری، سقاخانه ای به صورت هشت ترک و سقف گنبدی شکل بنا شده و سیستم آب آشامیدنی و آب دهی برقی آن مجهز به چشم الکترونیکی ست که از طریق شیرهای برقی۱۲ ولتی اجرا می شود. نیز در میانه ی صحن حوض و آبنمای زیبایی خودنمایی می‌کند و هوای اطراف را مطبوع تر می‌سازد.

دیگر اینکه در وسط صحن ساعت آفتابی و شاخصی وجود دارد که در تمام فصول سال بیانگر ظهر شرعی است.

گفتنی است در ضلع شرقی یک ورودی به بست شیخ بهاء الدین وجود دارد  که نام آن باب الرحمه است. همچنین در طبقه زیرین صحن قبرستان بهشت ثامن الائمه(ع) وجود دارد.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط