ساعت بزرگ صحن آزادی

محمدجمال رنجبر: این ساعت که لقب اولین و کهن‌ترین ساعت آستانه مقدسه را برای خود دارد ساخت منچستر انگلستان بوده و “امین الملک”، صدر اعظم ایران در زمان ناصرالدین‌شاه‌قاجار تقدیم آستانه نمود.

از جمله امارت‌هایی که در صحن آزادی دیده می‌شود و جزء اماکن تاریخی و حائز ‌اهمیت حرم مطهر محسوب می‌شود ساعت بزرگ و قدیمی صحن آزادی‌ست، که در برج بالای ایوان جنوبی صحن نصب و مشرف به رواق امام خمینی (ره) است.  این ساعت که لقب اولین و کهن‌ترین ساعت آستانه مقدسه را برای خود دارد ساخت منچستر انگلستان بوده و “امین الملک”، صدر اعظم ایران در زمان ناصرالدین‌شاه‌قاجار تقدیم آستانه نمود.

شواهد تاریخی موجود در پیاله زنگ ساعت، سال ۱۸۹۳ م. را نشان می‌دهد که مربوط به حدود ۱۲۰ سال پیش است.

این ساعت، ابتدا در برج بالای ایوان غربی  صحن انقلاب (کهنه) – که در قسمت های پیش ذکر آن رفت- قرار داشت و بعد از آن‌ به مکان فعلی منتقل شد. ظاهرا علت این انتقال به واسطه سنگینی ساعت و لنگر و پیاله‌های بر ایوان بوده که پس از ترمیم و استحکام‌بخشی آن، ساختمانی از بتون در بالای ایوان ساخته شد، با کاشی معرق تزیین یافت و ساعتی که مرحوم معاون از هامبورگ آلمان خریداری کرده بود به جای آن نصب گردید.

کیفیت کار ساعت صحن آزادی اینگونه است که در اوایل سالها به وسیله هندل بزرگی، به صورت دستی کوک می شد، و بعد از مدتی با ورود برق به مشهد، برقی شده و در حال حاضر به وسیله الکتروموتور با استفاده از سیم بکسلی به طول ۱۵متر در شبانه روز یک بار کوک می شود و در صورت قطعی برق، تا۲۴ ساعت امکان ادامه فعالیت را دارد.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط