اشتغال زایی با حمایت از تولیدات داخلی

زهرا فیضی: روند استفاده از وسایل داخلی در کشور که با مسائلی همچون تحریم مواجه است، عکس حمایت از تولیدات داخلی می باشد، که واکاوی اقبال مردم به خرید کالای خارجی، راهی موثر در جهت گسترش اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش «باب الجواد»  در سال ۵۷ انقلاب ایران به ثمر رسید و نتیجه آن برپایی حکومت جمهوری اسلامی بود. در ادامه این روند کشور توسط، دول دیگر علاوه بر تحمل کردن جنگ و توطئه های خونریز، تحریم اقتصادی را متحمل گشت. این وضعیت تا کنون با فراز و فرودهایی ادامه داشته است.

یکی از مسائلی که می تواند در توسعه جامعه موثر واقع شود، توجه به تولید داخلی و استفاده از کالاهای خانگی که توسط تولیدکننده داخلی تولید می شود، است. اما روند استفاده از وسایل داخلی در کشور که با مسائلی همچون تحریم مواجه است، عکس حمایت از تولیدات داخلی می‌باشد. نمونه این وضعیت را می توان در گفتگوهای روزمره مردم مشاهده کرد.

 

پول بیشتر، کالای خار جی بهتر

لیلا کشاورز دختر ۲۲ ساله و کارشناس زبان انگلیسی و در تلاش برای تکمیل جهیزیه است. در مورد وسایل آشپزخانه، این چنین می گوید: به دنبال خریدن ماشین لباسشویی با مارک خارجی خوب هستم. البته خیلی گران قیمت است و اگر چند وسیله برقی خارجی تهیه کنم دیگر پولی برای تهیه خورد و ریز وسایل جهیزیه ام ندارم. با این همه ترجیح می دهم که خارجی باشد. چون تدوامش بهتر و اعتماد به آن بیشتر است.

منیر طاهری ۳۶ ساله و کارمند ساده اداره ای که نزدیک به دو سال ازدواج کرده، می گوید که می خواهم وسایل خانه ام را تغییر دهم. وقتی به او گفته می شود که تازه این وسایل تهیه شده و هنوز کارایی لازم را دارد. توضیح می دهد که من معتقدم وسایل خانه باید سال به سال تغییر کند و اجناس جدید، مدل جدید، مارک خوب  به خانه آورده شود و این وسایل به دیگران با قیمت ارزان تر به فروش برسد.

حسنا محمدی ۳۸ ساله و دارای دو فرزند می گوید که من امسال می خواهم لباسشویی خارجی بخرم یکی از دلایلم هم این است که تازه یک سال از تهیه این وسیله با مارک داخلی نمی گذرد، اما مدتی از آن نگذشته بود که فیلترش خراب شد و موتورش سوخت. همین باعث شد که دیگر کالای خارجی بخرم.

طهورا ایرانمنش ۲۹ ساله پس از ۵ سال زندگی می گوید که با اینکه لوازم جهیزیه ام را ایرانی خریده ام اما همچنان آنها را نگه داشتم پدرم از نظر مالی توانایی خرید را داشت اما با خودم فکر کردم که در هر صورت این کالا خراب می شود چه خارجی باشد و چه داخلی. اما در کالای داخلی بعد از خراب شدن، جهت تعمیر آن وسایل داخلی اش موجود است. اما کالای خارجی وقتی خراب می شود دردسر درست شدن دارد یا باید آن را به دور بیاندازی و جدیدش را تهیه کنی یا باید به همان بسازی. در نتیجه کالای داخلی با وجود لوازم داخلی آن قابلیت تحمل و پذیرش بیشتری دارد.

سهیلا کاشانی ۳۰ ساله می گوید که من خودم از کسانی هستم که اکثر وسایل جهیزیه ام را ایرانی تهیه کردم. همه صحبت ها و نیش و کنایه های زندگی به کنار، اما سخنان اطرافیان و تلاش من برای توجیه کردن آنها، به دیگر مسائل زندگی ام افزود متاسفانه دیگران این نگرش را داشتند که من چون توانایی و امکان مالی نداشتم، آن هم با لحنی خاص، این وسایل را خریدم.

 

تلاش در جهت بی نیازی اقتصادی

سبک زندگی، نوع نگرش به زندگی را در افراد رغم می زند. سبک زندگی که بر اصراف و مصرف گرایی بی دلیل قرار گیرد، در پی آن، تلاش برای تهیه کالاهای بدون مصرف را به همراه خواهد داشت.

همچنین داشتن زندگی با سبک زندگی غربی، تلاش برای داشتن زندگی با کالاهای غربی را همراه خواهد داشت. آنچه که در این میان مهم است، نوع کالای خریداری شده است. توجه به خرید کالای خارجی، نیاز به تولید بیشتر آن و تهیه آنها از کشورهای دیگر است. در این حالت تولید کننده خارجی بیشتر از بیش فرصت های شغلی می تواند ایجاد کند.

هر چند باید این مساله مورد توجه واقع شود که کالای داخلی نیز بسیاری از مرغوبیت های لازم را ندارد و مصرف کننده وقتی باید پولی جهت تهیه کالا بدهد، تلاش می کند این مقدار را طوری خرج کند که دیگر مجبور نشود  همین خرج را مجددا قبول کند.

در این میان هم توجه مصرف کننده به تهیه این کالا جهت تقاضای بیشتر و به دنبال آن عرضه کالا و از سویی سرمایه گذاری از سوی صاحبان سرمایه در تولید کالای داخلی را می طلبد.هر چه سرمایه بیشتر باشد تلاش تولید کننده داخلی برای تهیه کالای مرغوب افزایش می یابد و به دنبال افزایش مرغوبیت، خریداری آن از سوی خریداران داخلی بیشتر می شود.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط