سه شاخصه مهم زندگی اسلامی

ابوالفضل موسویان: کسانی که خواهان زیست مسلمانی اند باید متخلق به «اخلاق کریمانه» باشند.

به گزارش«باب الجواد» و به نقل از شفقنا زندگی، یک استاد معارف دانشگاه مفید، داشتن مکارم اخلاقی، کسب علم و دانش و تفکر و تعقل را سه شاخصه اصلی زیست مسلمانی برشمرد و گفت:متاسفانه اخلاقیات معمولی برای یک زندگی انسانی در جامعه ما سست و خدشه دار شده است یعنی اولویت های اخلاقی  در جامعه در حال کمرنگ شدن است. با چنین شرایطی نه تنها زیست مسلمانی وجود ندارد بلکه مقدمات زندگی اخلاقی را نیز از دست داده ایم. بنابراین اگر الگوها در جامعه افرادی اخلاق مدار و اسلام شناس باشند مطمئنا زیست مسلمانی در آن جامعه ترویج می یابد.

 سید ابوالفضل موسویان در گفت و گو با خبرنگار شفقنا زندگی، تعریفی از زیست مسلمانی از دیدگاه دینی ارائه داد و افزود: کسانی که بتوانند قواعد، الگوها و سبک زندگی خود را بر اساس دستورات قرآنی، احادیث و روایات پیامبر(ص) و اهل بیت تنظیم کند دارای یک زیست مسلمانی است. بنابراین داشتن فهم درست از دین مقدس اسلام، داشتن ایمان و الگوهای دینی از ضرورت هایی است که برای زیست مسلمانی لازم است.

مکارم اخلاقی مهم ترین شاخص های زیست مسلمانی

وی در ادامه به مهم ترین شاخص ها و ویژگی های زیست مسلمانی از دیدگاه اسلام اشاره کرد و گفت: اساس و شاخص های اصلی زیست مسلمانی همان چیزی است که در روایات پیامبر(ص) نیز تاکید شده است که می فرماید: ” اگر کسی بتواند مکارم اخلاق را در خود زنده کند قطعا زیست مسلمانی دارد” یا در جایی دیگر می فرمایند: ” “اِنِّی بُعِثتُ لِاُتِمِمُ مَکارِمُ الاَخلاق”  من برای کامل کردن مکارم اخلاق برگزیده شده‌ام. هدف از بعثت پیامبر(ص) ایجاد زندگی بر اساس مکارم اخلاقی بود.

تفاوت مکارم اخلاقی با اخلاق معمولی

این استاد دانشگاه مفید، به تبیین مفهوم مکارم اخلاقی با اخلاق معمولی پرداخت و تصریح کرد: قطعا مکارم اخلاق چیزی جدا از اخلاق معمولی است. اخلاق معمولی یک سری مقدمات لازم برای داشتن یک زندگی دنیوی است حضرت علی(ع) می فرمایند:” حتی اگر به دنیای آخرت نیز اعتقادی ندارید پایبند اخلاق باشید که برای زندگی دنیایی بسیار مفید است” که درستکاری، راستگویی، صداقت، خوش رویی، داشتن ادب، آداب معاشرت خوب، رعایت حقوق دیگران، پرهیز از ظلم، وفای به عهد، پرهیز از افترا، توهین و تهمیت، خیرخواهی دیگران و غیره از جمله اخلاقیات معمولی است که مورد پذیرش تمامی جوامع حتی جوامع غیر دینی قرار گرفته است.

مکارم اخلاقی با تربیت صحیح دینی رشد می کند

 موسویان ادامه داد: مکارم اخلاقی مرتبه ای بالاتر از اخلاق معمولی است که تنها در جوامع اسلامی دیده خواهد شد. در مکار اخلاقی فرد به مرتبه ای از ایمان می رسد که در تمامی امور و تصمیمات زندگی خود به نفع دیگران می اندیشد و سود دیگران را به سود خود مقدم تر میداند. فداکاری، ایثار، از خودگذشتگی، کمک به دیگران، نودوستی و دیگر خواهی از ویژگی های مکارم اخلاقی است که در آن افراد صرفا برای رضای خدا قدم برمی دارد. در واقع مکارم اخلاقی علاوه بر داشتن ملزومات اخلاق معمولی، دارای مرتبه بالاتر یعنی “اخلاق کریمانه” است که در نتیجه تربیت صحیح دینی دروجود افراد متبلور می شود و کسانی که زیست مسلمانی داشته باشند باید این ویژگی اصلی را در خود پرورش دهند.

تعقل و تفکر از دیگر شاخص های زیست مسلمانی

این استاد دانشگاه تعقل و تفکر را از دیگر شاخص های زیست مسلمانی دانست و افزود: در قرآن تفکر و تعقل به عنوان يک شاخص زير بنايي اگر به آن توجه نشود، ريشه ها و بنيه اصلي تدين و زیست دچار فرو کاهي و سستي خواهد شد. قرآن می فرماید: « افلا يتدبرون القرآن ام علي قلوب اغفالها» آيا آنها در قرآن تدبر نمي کنند يا بر دلهاشان قفل نهاده شده است. قرآن کريم مردمان را حتي به تدبر و تامل در آيات الهي فرا مي خواند و کساني را که بدون تعقل و ژرف انديشي با آيات خدا برخورد مي کنند مورد سرزنش قرار مي دهد همچنین قرآن کساني را که اهل تعقل نيستند را بدترين جنبندگان معرفي مي کند و علت انحطاط اهل دوزخ را عدم تعقل مي داند. بنابراین در زیست مسلمانی افراد در تمامی ابعاد زندگی خود تعقل و تفکر می کند و بدون فکر هیچ کاری را انجام نمی دهد و تصمیمی نمی گیرد.

علم و آگاهی از ویژگی های دیگر زیست مسلمانی

وی همچنین تلاش برای کسب علم و آگاهی را از دیگر شاخص های زیست مسلمانی عنوان کرد و گفت: قرآن کريم در آیه « هل يستوي الذين يعلمون والذين لا يعلمون» به برتري عالمان بر کساني که از اين ارزش برخوردار نيستند اشاره می کند. همچنین به  پيامبر اکرم (ص) امر مي شود که از درگاه الهي افزايش علم خود را طلب کند و در آيات ديگر قرآن کريم نیز همواره کساني که اهل علم و آگاهي نيستند، سرزنش مي شوند و همين کاستي علت بسياري از مشکلات شمرده مي شود.

جهل و ناآگاهی در زیست مسلمانی جایگاهی ندارد

به گفته موسویان، مؤکد ترين و صريح ترين توصيه هاي رسول خدا درباره علم است. اين جمله از مسلمات همه مسلمانها است که رسول خدا فرمود: « طلب العلم فريضه علي کل مسلم» تعليم و دانشجويي بر هر مسلماني فرض و واجب است و اختصاص به طبقه يا جنس خاصي ندارد. هر کس مسلمان است بايد دنبال علم برود.همچنين فرمود: « اطلبوا العلم ولو بالصين» علم را پي جويي کنيد و لو مستلزم اين باشد که تا چين سفر کنيد، يعني علم مکان معين ندارد هر نقطه جهان که علم است برويد و اقتباس کنيد بنابراین جهل و ناآگاهی در زیست مسلمانی جایگاهی ندارد.

این استاد معارف دینی، با تاکید بر اینکه رنگ و بویی از زیست مسلمانی در جامعه ما دیده نمی شود افزود: متاسفانه اخلاقیات معمولی برای یک زندگی انسانی نیز در جامعه ما سست و خدشه دار شده است بطوریکه دروغ، تهمت، افترا، دزدی، پرخاشگری، خشونت و بی اعتمادی زندگی اخلاقی را از مردم گرفته است یعنی اولویت های اخلاقی نیز در جامعه ما در حال از بین رفتن است با چنین شرایطی نه تنها زیست مسلمانی وجود ندارد بلکه مقدمات زندگی اخلاقی را نیز از دست داده ایم.

الگوهای صحیحی برای زیست اخلاقی در جامعه ما در نظر گرفته شود

وی در پایان تاکید کرد: یکی از دلایل افول اخلاقیات و عدم زیست مسلمانی در جامعه ما این است که مسوولان، شخصیت های مذهبی و رسانه ها در خصوص ترویج فکر واندیشه زیست مسلمانی و پایبندی به اخلاقیات در جامعه به وظایف خود به درستی عمل نکرده اند، بنابراین اگر الگوها در جامعه افرادی اخلاق مدار و اسلام شناس باشند مطمئنا زیست مسلمانی در آن جامعه ترویج می یابد.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط