وقتی سالگرد ازدواج و شهادت یکی می شود…

نامش رضاست، وقتی رهبرش امر به ازدواج جوانان می کند، حرف آقایش را زمین نمی گذارد و اقدام به انجام سنت رسول خدا(ص) می کند. شرط ازدواجش را دفاع از حرمین شریفین اهل بیت(ع) می گذارد.

به گزارش «باب الجواد» و به نقل از سایت خبری آستان نیوز، یک ماه به سالروز ازدواجش با حضور در جبهه سوریه، فدایی راه زینب(س) می شود، با شهید شدنش در راه این بانوی بزرگوار، تقارن ساگرد شهادت و ازدواجش را در سالنامه همسرش ثبت می کند.

در این گفت و گو پای صحبت های زهرا کرد زنگنه، مادر شهید رضا عادلی، مادری از جنس شجاعت نشستیم تا روایت عشق پسرش در راه ولایت و اهل بیت(ع) را بشنویم که در ادامه می خوانید.

• فرزندتان چه زمانی شهید شدند؟
– ایشان ۱۱ بهمن ۹۴ شهید شد.

• شهید چه مدت در سوریه بود؟
– داوطلبان را به مدت ۴۵ روز به سوریه اعزام می کنند و رضا سه روز قبل از اتمام ۴۵ روزش به شهادت رسید.

• چه شد که تصمیم گرفت به سوریه برود؟
– عشق به اهل بیت(ع) در وجودش موج می زد و نمی توانست شاهد تخریب حرم مطهر حضرت زینب(س) باشد. او از این دنیا چیزی جز شهادت نمی خواست، رفت تا فدایی این بانوی بزرگوار باشد و به خواسته قلبی اش شهادت دست یابد.

• شما و پدرش مانع رفتنش نشدید؟
– دغدغه هر پدر و مادری، قرار گرفتن جوانش در مسیر درست و البته راه خداست. پسر من راه صحیح را در زندگی اش انتخاب کرده بود و من و پدرش نمی توانستیم او را از راه خدا و اهل بیت(ع) به خاطر خودمان و دلتنگی مان دور کنیم. از وقتی در سوریه جنگ درگرفت، رضا همیشه می گفت «اگر یک زمانی امام حسین(ع) یار می طلبید و ما نبودیم تا او را کمک کنیم، امروز وظیفه ماست تا به یاری حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(ع) برویم تا دیگر حرم مطهر آن ها به دست دشمن ویران نشود». من راه پسرم را قبول داشتم و ساکش را خودم بستم و تا محل اتوبوس ساکش دست من بود.

• شهید عادلی ازدواج کرده بود؟
– بله. رضا طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر ازدواج جوانان، اقدام به ازدواج کرد، او تابع حرف حضرت آقا بود و می گفت «نباید حرف آقا زمین بماند ما که شیعه حضرت علی(ع) هستیم باید حرف رهبرمان را گوش دهیم».

• همسرش چطور؟ مخالف رفتن او به سوریه نبود؟
– زمانی برای خواستگاری رفتیم، به همسرش گفته بود «من سرباز هستم و می خواهم به سوریه بروم» که همسرش نیز شرط او را پذیرفت و ۱۱ بهمن ۹۳ عقد کردند و شهادتش با نخستین سالگرد ازدواجش یکی شد.

• از عکس العملتان در زمان خبر شهادت فرزندتان برایمان بگویید…
– پسرم، دو روز یکبار یا هر روز قبل از نماز صبح به منزل زنگ می زد و ما را برای نماز صبح بیدار می کرد. یک هفته ای بود که دیگر با ما در تماس نبود. چون مادر زودتر وجودش از اتفاقات آگاه می شود، می دانستم اتفاقی افتاده که دیگر رضا به ما زنگ نمی زند. تا اینکه خبر شهادتش را دادند. او به من و خواهرانش خیلی تأکید می کرد، اگر اتفاقی افتاد یا خبر شهادت من را شنیدید، با صدای بلند شیون و گریه نکنید که نامحرم صدای شما را بشنود و دشمن از بی تابی شما خوشحال شود. بنابراین آن لحظه که خبر شهادت فرزندم را دادند، همان طور که آرام اشک می ریختم و لبیک یا زینب(س)، لبیک یا حسین(ع) می گفتم، سرم را رو به آسمان کردم و گفتم «شهادتت مبارک».

• رضا فرزند چندم خانواده عادلی بود؟

– من پنج فرزند دختر و دو فرزند پسر دارم و رضا فرزند چهارم بود.

• رابطه او با خانواده چطور بود؟
– او به خانواده بسیار اهمیت می داد، خواهرانش و برادرش را به یک اندازه دوست می داشت، یکسان به همه محبت می کرد و احترام می گذاشت، برای او خواهر بزرگ و کوچک نداشت با همه آن ها مهربان بود.

• فرزند پسر رابطه عاطفی خاصی با مادر دارد…
– بله همین طور است. رضا بچه با محبت و مهربانی بود و علاوه بر رابطه مادر و فرزند، او با من رابطه ای صمیمانه و دوستانه داشت و با من درد دل می کرد و اگر مشکلی برایش پیش می آمد با من در میان می گذاشت.

• شاخص ترین خصوصیت شهید که همه او را با آن خصلت می شناختند، چه بود؟
– خوش اخلاقی و خنده رویی خصلت او بود. در همه عکس ها و فیلم هایی که از او داریم لبخند بر لب دارد و نمی توانست ناراحتی کسی را ببیند و تا او را نمی خنداند، دست بر دار نبود.

• خیلی در بین مردم رواج یافته که مدافعان حرم برای پول می روند…
– بله متأسفانه مردم ندانسته حرف هایی را می زنند که جزء نمک پاشیدن بر دل داغدار خانواده شهدا سودی ندارد. کدام خانواده راضی می شود برای مبلغی، عزیزترین فرد خانواده اش را از دست بدهد. نمی دانم این مردم چرا نمی خواهند واقعیت را بپذیرند، شهدای مدافع حرم به عشق اهل بیت(س) و برای دفاع از اسلام، آن ارزش و هدفی که لازمه فرد مسلمان است، رفتند.

• گوشه ای از دست نوشته و وصیت شهید…
– رضا در دست نوشته هایش به اطاعت از امر ولایت فقیه، حجاب و نماز بسیار تأکید داشت و در وصیت نامه اش آورده است: «مگر ما شیعیان نباشیم که واقعه عاشورا دوباره رقم زده شود و حضرت زینب(س) دوباره به اسارت برود».

تهیه و تنظیم: آزیتا ذکاء

مطالب مرتبط