عمق باورهای دینی، معیار سبک زندگی اسلامی

دکتر سعید عزیزی در خصوص معیارهای صحیح سبک زندگی گفت: سبک زندگی اسلامی به آن معیارهایی اطلاق می‌شود که در فرد قدرت تصمیم گیری و تشخیص حق از باطل را به صورت قطعی ایجاد می‌شود و این باورمند کردن که علاقمندی به اهل بیت(ع) را در فرد ایجاد می‌کند، رسالتی است که بر عهده مادران جامعه است.

به گزارش «باب الجواد» و به نقل از «پایگاه اینترنتی سازمان بسیج جامعه زنان کشور» کارگاه «سبک زندگی اسلامی و مصون سازی فرهنگی» با سخنرانی سعید عزیزی حافظ قرآن، دکترای ادیان و عرفان و پژوهشگر حوزه روانشناسی و تربیت کودک فعالیت و با حضور جمعی از مسئولین و کارشناسان خواهر سازمان بسیج جامعه زنان، برگزار شد.

عزیزی در ابتدای این نشست با بیان اینکه اکثر مردم از معیارهای صحیح ارزیابی زندگی به سبک اسلامی آگاهی ندارند، گفت: برخی از مردم تصور می‌کنند که سبک زندگی اسلامی بدین معنی است که باید محیط زندگی و جامعه‌ دارای گرایش دینی باشد و بر این اساس آمار تعداد افراد نمازخوان، قاری قرآن، تعداد افراد محجبه و کسانی که احکام اسلامی را رعایت می‌کنند ملاک این ارزیابی قرار می‌گیرند، در حالیکه سبک زندگی اسلامی به آن معیارهایی اطلاق می‌شود که در فرد قدرت تصمیم گیری و تشخیص حق از باطل را به صورت قطعی ایجاد می‌کند.

وی خطر توجه بیش از حد به ظواهر دین را در سبک زندگی جدی دانسته و تصریح کرد: سبک زندگی اسلامی دقت بیش از حد به ظاهر و بدون توجه به بطن و محتوا نیست اما متاسفانه این آسیب در حال رشد است و در مهد کودک‌ها و مدارس آموزش‌ها بی‌توجه به این اصل، مسیری را طی می کند که اکثر کودکان به منظور خودنمایی به حفظ قرآن و ادعیه می‌پردازند و هرچه این روند افزایش یابد، به جهت عدم درک صحیح از دین و ارزش‌های آن، دین گریزی نیز افزایش خواهد یافت.

این حافظ قرآن در خصوص باور به عنوان یکی از ریشه‌های اصلی سبک زندگی گفت: باور یعنی آنچه ذهن می‌پذیرد و نسبت به آن فعالیت انجام داده و تا حدی که می‌تواند از آن دست برنمی‌دارد اصل بسیار مهمی است که در روانشناسی به آن توجه ویژه‌ای می‌شود و این باور در دین، یقین نام دارد و اصلی اساسی در سبک زندگی است که به وسیله مادر به فرزند منتقل می‌شود.

وی شک را عاملی دو وجهی در باورمندی افراد دانسته و افزود: دو نوع شک داریم، شک قبل از یقین که امری مقدس است و باور را تقویت می‌کند اما شک پس از یقین، ویرانگر و بسیار خطرناک است و ما باید مراقب باشیم که دچار شک پس از یقین نشویم.

عزیزی در ادامه به عنوان مثال به باور افراد به حضرت رقیه(س) اشاره کرده و گفت: حضرت رقیه(س) یک باور است و افرادی که وجود ایشان را قبول دارند، زمانی که به ایشان فکر می‌کنند احساس امنیت می‌کنند و در مواقعی هم با توسل به ایشان حاجات خود را می‌گیرند اما ممکن است کسی توسط صحبت‌هایی که می‌شنود نسبت به وجود ایشان شک کند، آن زمان است که دیگر گریه‌اش در روضه‌های حضرت رقیه(س) کمتر شود و کم کم آن باور دچار خلل شود.

وی افزود: به اعتقاد من، همه مردم باید بر روی برخی باورها بایستد و آن‌ها را نهادینه کند و این باورسازی در واقع همان هویت‌سازی است که تبدیل به رفتار خواهد شد. امری که در زنان به واسطه لطافت روح از مردان بیشتر است.

این پژوهشگر حوزه روانشناسی خواب دیدن در زنان را ۱۳ برابر مردان دانسته و تصریح کرد: لطافت روح باعث می‌شود که اعتقاد به متافیزیک نیز بیشتر شود و زنان خواب بیشتری ببینند، اما اینکه می‌گویند خواب زن چپ است اشتباه است، آن خواب «ظن» است یعنی خوابی بر پایه حدس و گمان که اشتباه است.

عزیزی در تفاوت لطافت روح زن نسبت به روح مرد، افزود: به دلیل لطافت روحی در زنان، آنها احساسی‌تر هستند و از کوچکترین اتفاقات لذت می‌برند اما مردها منطقی‌تر هستند و از برآورده شدن نیازهایشان احساس لذت می‌برند و تفاوت دیگر در اشاعه باورهاست که زنان بر این امر اصرار دارند و باور درست آن‌ها اعتقادات و باورهای اشتباه خرافات نام دارد، بنابراین اگر باور زنان درست باشد، جامعه اصلاح می‌شود واگر باور غلطی داشته باشند جامعه به گمراهی کشیده می‌شود.

این روانشناس ۵، ۶ و ۷ ماهگی بارداری را اثرگذارترین ماه‌های شکل‌گیری خلقیات جنین اعلام کرده و تصریح کرد: اگر در این ۳ ماه مادر استرس و فشار شدید داشته باشد، فرزند متولد شده تا ۱۸ سالگی ناخن‌های انگشت خود را خواهد جوید. همچنین شنیدن موسیقی ضربدار، بر اعصاب کودک تاثیر منفی دارد، بنابراین رعایت نکات اخلاقی و آرامش روانی باعث می‌شود که ذات کودک دوستدار اهل بیت(ع) شود

عزیزی مطالعه کتاب «ریحانه بهشتی» را توصیه کرده و گفت: دوران حاملگی قرائت سوره انبیاء، دعای جامعه کبیره و قرائت  زیارت عاشورا که در این کتاب آمده است، بسیار مفید است و اینکه در احادیث آمده است که «السعید فی بطن امه و الشقی فی بطن امه: انسان خوشبخت یا بدبخت از شکم مادرش متولد می‌شود» ناظر به همین موضوع است.

وی زن را منبع انتقال محبت دین به فرزندان دانسته و گفت: پدر موظف به انتقال احکام و ظواهر دین است اما محبت دین را مادر در دوران بارداری و شیردهی به فرزند انتقال می‌دهد و از آنجا که زن دارای ذات خوف در مقابل رجا یا همان امیدواری که در مردان وجود دارد است و بر این اساس زن در درجه ایمان می‌شود حضرت زهرا(س) اما امام نمی‌شود و یا در مقام تعبد حضرت مریم(س) می‌شود اما پیامبر نمی‌شود.

این پژوهشگر تربیت کودک پس از تولد را بر عهده پدر دانسته و گفت: از ۳ تا ۱۱ سالگی تربیت بر عهده مرد است  و پس از آن تا ۲۱ سالگی مدرسه، تلویزیون، دوستان و جامعه بر تربیت و شکل گیری شخصیت فرد موثرند.

این حافظ قرآن با اشاره به آیه ۱۳۲ سوره مبارکه طه گفت: «وَأْمُرْ أَهْلَکَ بِالصَّلَاةِ» یعنی «و خانواده ات را به نماز فرمان ده» خطاب به مرد خانواده است و روانشناسی نیز ثابت کرده است که تاثیر حرف پدر در آموزش احکام نسبت به مادر بر روی کودک ۱۱ برابر است، در امور آموزشی مانند درس خواندن نیز این درصد صادق است اما متاسفانه پدران از این تاثیر بسیار کم استفاده می‌کنند.

عزیزی در انتها در خصوص انتقال مفاهیم گفت: : زن پایه گذار ایمان در قلب است اما آموزش احکام که سخت ترین بخش انتقال دین است، بر عهده پدر است و اگر روند آموزش دین از اخلاق، سپس اعتقادات به احکام دینی برسد بسیار موفق است اما در حال حاضر توجه به احکام بسیار بیش از بقیه موارد صورت می‌گیرد که اگر این مسیر ادامه یابد، راه را به خطا رفته ایم.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط