پهن شدن عظیم‌ترین سفره جهان در حرم رضوی

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی گفت: عظیم‌ترین سفره جهان به طول ۳ کیلومتر در مراسم افطار طرح اکرام رضوی در بارگاه حضرت علی بن موسی الرضا(ع) پهن خواهد شد.

به گزارش «باب الجواد» و به نقل از سایت آستان نیوز، مهندس سید خلیل منبّتی در نشست خبری تشریح برنامه‌های آستان قدس رضوی در ماه مبارک رمضان، ضمن تشریح ویژه‌برنامه‌های این معاونت در ماه میهمانی خدا، عنوان کرد: با توجه به اینکه آستان قدس رضوی نهادی مردمی بوده که از مردم برخواسته و برای مردم است، معاونت اماکن متبرکه تکریم زائران و فراهم آوردن محیط زیارتی آرام و مناسب در شأن میهمانان حضرت رضا(ع) را از اولویت‌های مهم خود می‌داند.
وی با اشاره به سفره‌های اکرام رضوی در ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: روزانه ۱۲ هزار نفر روزه‌دار مجاور بر سر این سفره‌ها می‌نشینند و تا پایان این ماه مبارک حدود ۳۶۰ هزار روزه دار میهمان خوان پر نعمت حضرت شمس الشموس، علی بن موسی الرضا(ع) خواهند بود.
وی سفره اکرام رضوی را عظیم ترین سفره جهان برشمرد و ادامه داد: روزانه ۳ هزار متر سفره در صحن هدایت پهن می‌شود و برای این منظور فضایی به مساحت ۱۸ هزار متر مربع از صحن هدایت، با حدود ۳ هزار تخته فرش مفروش خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه امسال در بدو ورود میهمانان، بطری‌های شربت میان آن‌ها توزیع خواهد شد، ابراز کرد: مدت زمان پذیرایی از زائران و مجاوران در طرح اکرام رضوی، تنها ۸ دقیقه به طول می‌انجامد که در نوع خود رکوردی بی‌سابقه است و از این جهت باید قدردان زحمات خدمه و خدمت‌یاران بارگاه منور رضوی باشیم.

منبتی یکی از اصلی¬ترین روش‌های توزیع دعوت‌نامه‌های طرح اکرام رضوی را توزیع در درب منازل معرفی و ابراز کرد: در اجرای این طرح، گروه‌هایی از خدمه و خدمت‌گزاران، بر اساس نقشه شهری، مشهد مقدس را به بلوک‌های منطقه‌ای تقسیم می¬کنند و به قید قرعه هر روز به درب منازل مردم در مناطق مختلف می روند و دعوت‌نامه این ضیافت را بر اساس تعداد جمعیت خانوارها توزیع می‌کنند، البته مناطقی که سال گذشته دعوت نامه در آن‌ها توزیع شده است، امثال از سیستم توزیع حذف می‌شوند.

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی از تدابیر اندیشیده شده برای رفاه بیشتر میهمانان سفره اکرام رضوی خبر داد و گفت: زائرانی که مایل باشند افطار متبرک خود را در خارج از حرم میل کنند، می‌توانند با مراجعه به بست نواب صفوی از ساعت ۱۸:۳۰ با ارائه‌ دعوت‌نامه، بسته‌ افطاری آماده‌ خود را دریافت کنند.

وی به میهمانان سفره اکرام رضوی که افطاری متبرک خود را خارج از حرم میل می‌کنند، توصیه کرد حداکثر ظرف ۲ ساعت از این غذا استفاده نمایند، زیرا در غیر این صورت قطعا کیفیت این غذای متبرک کاهش خواهد یافت.

منبتی با اشاره به خدمات‌رسانی مستقیم ۵۰۰ خادم در راستای اجرای این طرح، خاطرنشان کرد: در طول این ماه روزانه ۲ هزار و ۴۰۰ کیلوگرم گوشت گوسفندی و ۲ هزار و ۴۰۰ کیلوگرم برنج و در طول ماه ۳۰ تن سبزی، ۷۵۰ هزار بسته متبرک، ۳۶۰ هزار بطری آب معدنی و شربت و ۳ هزار و ۵۰۰ گلدان برای تزئین این سفره‌ها استفاده می‌شود.

مددجویان، میهمان ثابت سفره اکرام رضوی
معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی در ادامه به جایگاه مستضعفان در سفره‌های اکرام رضوی اشاره کرد و متذکر شد: گروه‌های خاص شامل ناشنوایان، معلولان و افراد تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام(ره) و بهزیستی، میهمانان ثابت سفره اکرام رضوی خواهند بود، به طوری که هر شب ۵۰۰ مددجو از کمیته امداد در این طرح حضور خواهند داشت و در ۳ شب احیا به طور وی‍ژه ۱۰ هزار مددجوی این کمیته بر سفره اکرام رضوی خواهند نشست.

تدابیر وی‍ژه در لیالی قدر
منبتی در بخش پایانی سخنان خود به تدابیر ویژه معاونت اماکن رضوی برای شب‌های قدر اشاره کرد و گفت: در شب‌های قدر حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار بطری آب معدنی سرد بین زائران توزیع و حدود ۳۰۰ هزار متر مربع از اماکن مفروش می‌شود.
معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی تصریح کرد: هم‌چنین در این ماه مبارک، بسته‌های متبرک افطاری سبک نیز بین صفوف نماز جماعت مغرب و عشا در صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر توزیع می‌شود که این بسته‌ها شامل شیر و عسل، کیک رولت و خرماست.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط