با این نشانه ها از ازدواج با نامزد خود منصرف شوید

یک روانشناس با بیان اینکه به محض مشاهده نشانه هایی از قبیل عدم کنترل خشم، پیشینه خانوادگی منفی و اختلالات رفتاری و جنسی از ازدواج با نامزد خود منصرف شود، گفت: نابالغ بودن از نظر احساسی نیز از جمله این موارد است.

به گزارش «باب الجواد» رضا نافع، روانشناس و مشاور خانواده در گفت و گو با خبرگزاری شبستان با بیان اینکه با این نشانه ها از ازدواج با نامزد خود منصرف شوید، گفت: نکات مهمی  است که روانشناسان تاکید دارند جوانان در صورت مشاهده هر کدام از آن موارد در هنگام ازدواج باید بر رابطه  خود تجدیدنظر کنند.

وی با اشاره به عزت نفس پایین بیان کرد: شخصی که خود دارای عزت نفس پایین است مسلما در روابط شان با شریک زندگی به مشکل برخواهد خورد و این مسئله زمانی نمود بیشتری می یابد که شریک زندگی دارای عزت نفس بالایی باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: داشتن عزت نفس و احترام به خود تاثیرات شگفت آوری در تعاملات با دیگران خواهد داشت، مسلما هیچ کس نمی خواهد فردی ضعیف، فاقد اعتماد و عزت نفس را به همسری برگزیند. میزان عزت نفس ،تاثیر مستقیمی بر روابط نقش های اجتماعی و شغلی فرد بر جای می گذارد.

عدم کنترل خشم

وی با بیان اینکه عدم کنترل خشم نیز از دیگر نشانه ها در افراد است که با دیدن آن باید فرد مورد نظر از ازدواج با نامزد خود منصرف شود، افزود: هیجانات بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی بشر است. هدایت و بروز هیجانات به روشی مناسب منجر به سازگاری فرد با دنیای اطراف و داشتن زندگی آرام می شود. شخصی که نتواند هیجانات خود را کنترل و به صورت ضمنی بروز دهد به راحتی کنترل خود را از دست داده و رفتارهای تکانشی منفی از خود بروز می دهد.

وی ادامه داد: مسلما هیچ کس نمی خواهد در کنار یک فرد مضطرب، نگران و تکانشی روزگار را سپری کند. این اشخاص انرژی های منفی خود را به اطرافیانشان منتقل می کنند. یکی از اهداف ازدواج رسیدن به آرامش است، فردی که هنوز به بلوغ عاطفی و هیجانی نرسیده است و نمی تواند هیجانات خود را شناسایی کند به سختی قادر خواهد بود با زندگی روزمره خود سازگاری ایجاد کند و مدام در جنگ و جدال با محیط بیرون از خود خواهد بود.

پیشینه خانوادگی منفی

این روانشناس با اشاره به پیشینه خانوادگی منفی به عنوان یکی دیگر از مواردی که زوج ها باید در هنگام ازدواج مورد توجه قرار دهند، خاطرنشان کرد: اغلب این جمله شنیده می شود “می خواهی با خودش زندگی کنی نه خانواده اش” در واقعیت اینگونه نیست، پیوند دو جوان به واقع پیوند خانواده هایشان است، نمی توان شخصی را برگزید بدون در نظر گرفتن خانواده، بدیهی است وی نیز در همان شرایط و محیط خانواده رشد یافته و بسیاری از خلق و خو، عادات، باورها و اعتقاداتش همانند اعضای خانواده می باشد.

نافع ادامه داد: بررسی پیشینه خانوادگی طرف مقابل در تمامی حیطه ها شناخت دقیق تری از خانواده و خود فرد ارایه می دهد. در انتخاب همسر پیشینه خانوادگی منفی فرد تا پایان عمر همراهش بوده و در زندگی آینده وی تاثیرگذار خواهد بود.

اختلالات رفتاری و جنسی

وی با بیان اینکه اختلالات رفتاری و جنسی از دیگر مواردی است که زوج ها باید با دیدن این ویژگی ها از ازدواج با نامزد خود منصرف شوند، گفت: شاید همه انسان ها به نوعی دچار رفتارهای نابهنجار و عادت های ناخوشایند باشد اما زمانی این مسئله شدت می یابد که مدام فرد رفتارهای ناسازگارانه از خود بروز می دهد و در هماهنگ شدن با محیط اطراف دچار مشکل می شود.

این روانشناس ادامه داد: در کنار اختلالات رفتاری و ناسازگاری ها اختلالات جنسی نیز تاثیرات مخربی بر روابط می گذارد، بهتر است از سلامت جنسی کسب اطلاع کرده و زندگی جنسی اش را مورد تحلیل و بررسی قرار دهد. بررسی روابط عاطفی و جنسی گذشته فرد اطلاعات بسیار مفیدی در اختیارتان می گذارد و میتوان تصمیم گیری دقیق تری داشت.

نابالغ بودن از نظر احساسی، سرد و غیر قابل دسترس بودن

وی نابالغ بودن از نظر احساسی، سرد و غیر قابل دسترس بودن را یکی دیگر از مواردی دانست که با دیدن آن جوانان باید از ازدواج خود منصرف شوند، اظهار کرد: هر دختر و پسری هدفش از ازدواج به دست آوردن منبع عاطفی قوی می باشد اگر بنا بر هر دلیلی یکی از طرفین نتواند از نظر روحی، روانی و جسمی شریک زندگی را پشتیبانی نماید آن رابطه به مرور زمان از بین خواهد رفت.

نافع ادامه داد: در ابتدا باید مطمئن شد وی قابلیت پشتیبانی همه جانبه را دارا هست یا خیر، رفتارهای حمایتی دوران نامزدی به دو طرف نشان خواهد داد آیا این همان رابطه ای که می خواستند هست یا خیر؟ رفتارهای حمایتی دوران نامزدی به دو طرف نشان خواهد داد این همان رابطه ای که می خواستند یا خیر؟ در صورتی که افراد خود واقعی شان را به یکدیگر نشان دهند.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط