بازی روش مناسب کاهش ترس در کودکان

بازی یکی از راه های بسیار خوب برای از بین بردن ترس کودکان است.

به گزارش «باب الجواد» فرید توکلیان روان شناس و مشاور در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: بازی یکی از راه های بسیار خوب با توجه به سن کودک برای از بین بردن ترس کودکان خصوصا از تاریکی است.

وی افزود: در تاریکی بازی های مختلفی انجام دهید مثلا گرگم به هوا بازی کنید. هر کدام به نوبت گرگ شوید و در حین بازی حسابی سروصدا کنید. روی میز پتویی بیندازید و به کودک اجازه دهید تا به زیر آن برود و برایش در و پنجره درست کند این مکان فضای مناسبی برای بازی کردن در تاریکی است. با او قایم باشک بازی کنید، یا شیء خاص را در یک مکان تاریک مخفی کنید و از او بخواهید آن را پیدا کند تا در این صورت یک علامت مثبت به دست آورد. می توانید برای هر سه علامت مثبت هدیه ای کوچک به او بدهید. به کودک اطمینان دهید که در تاریکی خطری او را تهدید نمی کند.
توکلیان ادامه داد: همچنین ایجاد سایه با انگشتان که در اتاق تاریک و بوسیله نور شمع بر روی دیوار که معمولا این کار برای کودکان خردسال بسیار جذاب است.
این روانشناس بیان کرد: پلیس بازی روش دیگری برای کاهش ترس کودکان است، بدین صورت که در اتاق تاریک با در دست داشتن چراغ قوه، به دنبال شی ء گمشده ای هستند که البته در این بازی نباید تعابیری از جمله هیولا، دزد و یا  موجودات خیالی بکار برد و به دنبال آن ها گشت زیرا موجب تشدید ترس خواهد شد.
وی در پایان گفت: به والدین توصیه می‌شود در رفع مشکل کودک عجله نکنند. تعجیل و شتابزدگی آنها در کاهش ترس کودک می‌تواند به جای درمان، اضطراب و ترس او را افزایش دهد. این ترس معمولا به تدریج از بین می‌رود و لازم است والدین با خونسردی و آرامش اقدام به کاهش این ترس‌ها کنند.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط