حجابم را تغییر دادم چون …

رعایت پوشش مناسب در جامعه، ایجاد امنیت و احساس آن را افزایش می دهد و همچنین اگر پوشش مناسبی استفاده نباشد، ناامنی و ایجاد زمینه برای افراد بی اخلاق در جامعه را گسترش می دهد. بحث از پوشش و حجاب همواره در خصوص زنان و گرایش آنان به پوشش های نامناسب مطرح بوده است.

هفته گرامیداشت حجاب و عفاف فرصت مناسبی بود تا به این بحث بپردازیم که چرا بعضی افراد در طول زندگی پوشش خود را تغییر می دهند(از چادر به مانتو و برعکس) و دلایل متعددی در گرایش آنها به این مساله دخالت دارد. در ادامه گزارش خبرنگار «باب الجواد» از علل نادیده گرایش به بی حجاب و همچنین پوشش آورده شده است:

حمیده زن خیاط ۴۲ ساله ای است که نزدیک به ۱۸ سال پیش ازدواج کرده است. او در خانواده مذهبی با پوشش چادر بزرگ شد. این پوشش او تا سال های اخیر نیز ادامه داشت اما در طی سه سال گذشته، چادر را به کنار گذاشته و با مانتو و شال می گردد. حمیده دلیل این تغییر را چنین توضیح می دهد که این اواخر متوجه شدم، همسر به زنانی که با مانتو می گردند، آرایش می کنند یا حتی صورتشان را جراحی می کنند بیشتر احترام و توجه دارد. ابتدا تلاش کردم نوع پوشش خود را بهبود بخشم. چادرهای متنوع، استفاده از لباس های خانگی رنگی، آرایش کردن برای همسرم در خانه، حتی تلاش برای کاهش وزن و استفاده از رنگ های مویی که او خیلی دوست داشت و… همه از تلاش هایی بود که تا دو سال اخیر انجام دادم اما در رفتار همسرم تغییری ایجاد نشد و حتی در بعضی موارد به وضوح در مقابل من با دختران فامیلی که مانتو می پوشیدند و آرایش می کردند ارتباط صمیمانه ای پیدا کرده بود. روزی با او صحبت کردم و دلیل کارش را پرسیدم و اظهار کرد که پوشش چادر کمی قدیمی است و من نمی پسندم. این مساله نگرانی مرا در مورد حفظ بنیان خانواده ام افزون بخشید، در نتیجه من چادر را برداشتم. همسرم استقبال زیادی کرد و حتی خودش برایم مانتو خرید، البته باید بگویم مانتو گشاد و شیک تهیه می کند و خدا رو شکر دوست ندارد موهایم را بیرون بگذارم.

سمیه زن ۳۶ ساله ی کارمندی که نزدیک به ۴ سال پیش ازدواج کرد. او در خانواده با پوشش متوسط زندگی می کرد و در خانواده او، مادرش و خواهرانش پوشش چادر را انتخاب کرده بودند. اما بعد از ازدواج تغییر پوشش در او ایجاد شد. سمیه تعریف می کند که بعد از آنکه با نیما نامزد کردم، برای اولین بار به خانه اقوامش رفتم، آن شب من به شدت شوک شدم. دختر خاله شوهرم که به تازگی همسرش را از دست داده بود بعد از ورود با همسرم دست داد و روبوسی کرد، واقعا مانده بودم. به خانه بازگشتم و ماجرا را برای والدینم تعریف کردم. آنها با نیما صحبت کردند، نیما والدین مرا قانع کرد که تغییر پوشش هیچ تاثیری در خلق و خوی سمیه نخواهد داشت علاوه بر آنکه دل مهم است نه ظاهر فرد. خانواده من نیز پذیرفتند و البته نیما به آنها قول داد که هنگام مراوده با خانواده پدری ام همچنان پوشش چادر داشته باشم اما در دیگر موارد بدون چادر بگردم.

نسرین بانوی ۴۵ ساله ای که سه دختر ۱۶، ۱۷، ۲۰ ساله دارد علت تغییر پوشش را این طور تعریف می کند که هر وقت باید به مدرسه یا در جمع مادران دوستان دختران قرار می گرفتم، دخترانم با نوعی نگرانی و ترس از اینکه مبادا من نوعی بی کلاسی برای آنها به شمار بیایم از من می خواستند که به دلایل گوناگون حضور نیابم. حتی با اینکه چادر مناسب با کفش های گرانقیمت و شیک و گاهی با آرایش می رفتم این مساله بهتر نشد. لازم است بگویم من تحصیل کرده و کارشناس هستم، اما دخترانم تا زمانی که با چادر بودم من را در حد ناآگاه می دیدند و مرا نسبت به مسائل جامعه بی سواد می دیدند این در حالی بود که من در مسائل تحلیلی شرکت می کردم اما آنها همیشه با نوعی تردید به این مساله نگاه می کردند. با تغییر پوشش، جایگاهم تغییر کرد و همه آنچه که برایم دغدغه شده بود، برطرف گردید.

افزایش اعتبار با تغییر پوشش

مرسده ۲۳ ساله است، او به تازگی ازدواج کرده و تا قبل از ازدواج پوشش مانتو، یا به قول خودش فشن داشته است. همسرش حسن او را در محیط کار دید و به همراه خانواده به خواستگاری مرسده آمد. مرسده اکنون زن محجبه و به قول خودش موفق در فضای اجتماعی است. او تعریف می کند که از قبل به حسن گفته بودم که پوششم را تغییر نمی دهم. او هم هیچ اصراری به این مساله نکرد. بعد از ازدواج تا دو سه ماه من پوشش قبلم را داشتم. در طی رفت و آمد با خانواده همسرم و خصوصا رفتار حسن دیدگاهم نسبت به پوشش و حجاب تغییر کرد. همیشه فکر می کردم، زنان چادری تک بعدی به زندگی نگاه می کنند، در دیدگاه مردان منزلتی ندارن و کمتر مورد توجه هستند. اما وقتی در خانواده حسن قرار گرفتم چیز عجیبی دیدم. در منظر خانواده آنها هر چقدر زنان محجبه بود قابل احترام بود، زنان محجبه این خانواده همگی موفق، تحصیل کرده و فعال در مسائل اجتماعی هستند. از طرف دیگر آنها اطلاعات بسیار زیادی نیز نسبت به وسایل آرایشی، آخرین مد داشتند اما برایم عجیب بود که در محیط مردانه آنها را عنوان نمی کردند ولی در مهمانی های زنانه، لباس های شیک، آرایش زیبا داشتند اما در اجتماع و در حضور مردان نه، با یکی از دختران فامیل که رابطه صمیمی تری داشتم صحبت کردم، او گفت پوشش تو برای ما قابل احترام است اما واقعیت این است که من با همین چادرم آزادی عمل دارم. با این حجاب و چادرم خیلی محکم و بدون نگرانی از برداشت آنها صحبت می کنم. با تردید به او نگاه کردم، گفت امتحان کن… اولین بار چادر عربی پوشیدم. برای جالب بود نگاه مردان به من تغییر کرده بود، با احترام بیشتر در مقابل پاهایم می ایستادند، با متانت با من رفتار می کردند، انگار ارزش دیگری پیدا کرده بودم احساس عجیبی داشتم. تصمیم گرفتم پوششم را تغییر دهم.

مهسا دختر ۲۶ ساله ای است که تعریف می کند قبل از ورود به محل کار جدیدم مانتو و آخرین مدل شال و روسری و آرایش را داشتم. وقتی وارد مجموعه زنانه ای شدم که تمام آنها زنان محجبه بودند، مجبور شدم چادر را انتخاب کنم، اصلا اوایل از این انتخابم راضی نبودم، حس اجبار داشتم، بعد از مدتی هم نشینی با این بانوان گرامی، کم کم نگرشم تغییر کرد، تا قبل از آن دختر خجالتی بودم احساس می کردم ارزش خودم را کاهش می دهم، اما بعد از تغییر پوشش و همنشینی با این زنان، تغییر عجیبی در خلق و خوی من تغییر کرد، حالا محکم از خواسته هایم می گویم، نگران نگاه دیگران نیستم، اعتماد به نفسم افزایش یافته است.

دلایل نادیده و متونع تغییر پوشش

همواره در تغییر پوشش، تنها تغییر سبک زندگی، تغییر نگرش خود فرد مورد بحث و به عنوان دلیل آن مطرح می شد. موارد ذکر شده در بالا، هر چند ممکن است تعداد آنها به صد نفر در هر مورد برسد، حکایت از آن دارد در تغییر پوشش بانوان تنها این دو عامل موثر نیستند بلکه عواملی دیگر دخالت دارند.

زنانی که تلاش می کنند تا خانواده خود را حفظ نمایند و تنها راه آن را تغییر پوشش می بینند، زنانی که تلاش می کنند فرزندانشان را با خود همراه نمایند آن هم از تغییر پوشش، حکایت از دلایل پنهان دیگری در شکل گیری تغییر پوشش دارند.

در سوی دیگر ماجرا، تغییر پوشش مثبت زنان نیز نشان می دهد که تنها با اجبار به پوشش این مساله را حل کرد.

بی شک تلاش در ایجاد نگرش مثبت و مناسب در خصوص زنان محجبه با چادر کار بسیار مهمی است. زنان محجبه ای که تحصیلات عالی دارند و حتی نسبت به هم گروهان بدون حجاب خود از کمالات، علم و دانش بالاتری برخوردار هستند، همواره در جامعه ما به گونه ای دیگر مورد توجه قرار می گیرند. این مساله نشان می دهد که تصویر سازی از زنان محجبه به اشتباه صورت گرفته است. شاید یکی از مسئولین این امر، رسانه های داخلی هستند، آنها در ترسیم جایگاه این زنان همواره به خطا رفته اند. متاسفانه این فعالیتی فرهنگی است که نیاز به تلاش دستگاه های فرهنگی دارد.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط