سبک زندگی حلقه مفقوده در برنامه های قرآنی

امروز ضعفی که در مدیریت ما وجود دارد همین سبک زندگی برخی مدیران است و این حلقه مفقوده‌ای است که باعث جدا شدن زندگی مردم از قرآن است.

به گزارش «باب الجواد» و به نقل از خبرگزاری ایکنا، تلاش‌های بسیاری صورت گرفته تا سبک زندگی جامعه از منابع مناسب و مورد تأیید قرآن و اسلام الگوبرداری شود، مقام معظم رهبری درمراسم بیست و هفتمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) با تاکید بر مقوله استقلال فرهنگی عنوان کردند: «استقلال فرهنگی در این است که سبک زندگی را، سبک زندگی اسلامی – ایرانی انتخاب بکنیم. بنده در باب سبک زندگی دو سه سال قبل از این مفصّل صحبت کردم؛ سبک زندگی از معماری، از زندگی شهری، از زیستِ انسانی، از پیوندهای اجتماعی تا همه‌ی مسائل گوناگون را شامل میشود. تقلید از غرب و از بیگانه در سبک زندگی، درست نقطه‌ی مقابل استقلال فرهنگی است.»

در این مورد باید اندیشید که چرا با وجود الگو‌های مناسب در جامعه، برخی افراد به سمت مواردی که مورد پسند نیست گرایش پیدا می‌کنند، در جامعه‌ای که رهبر آن نمونه کاملی از زندگی بر اساس قرآن است باید شاهد تجلی قرآن در زندگی تمام اقشار جامعه باشیم. برای ایجاد سبک زندگی اسلامی و قرآنی باید الگوهای اقشار جامعه شناسایی و زندگی آن‌ها را بر اساس قرآن مطابقت داد، در این راه شاید رسانه‌ها نقش اساسی‌تری داشته باشند، پس باید سهم قرآنیان در رسانه نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

نقش الگوها در ایجاد سبک زندگی اسلامی در جامعه
هادی قبادی، مدیرکل مراکز و اماکن منتسب به امام خمینی(ره)، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایکنا، در رابطه با چگونگی جذب خانواده‌ها به قرآن، گفت: در مسیر جذب خانواده‌ها به قرآن؛ امر تبلیغ، سخنرانی، برنامه‌ریزی و استفاده از رسانه‌ها یک طرف موضوع است، در این رابطه باید به عملکردها نیز توجه داشته باشیم، یعنی توجه به عملکرد اشخاص قرآنی که در جامعه الگو هستند و یا عملکرد روحانیون و اشخاصی که در تصمیم‌گیری‌های قرآنی در جامعه نقش دارند، در امر ایجاد سبک زندگی قرآنی بسیار مؤثر است.

وی ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که خانواده‌ها سبک زندگی قرآنی و اسلامی داشته باشند و برای رسیدن به این هدف باید گروه الگو جامعه اعم از: روحانیون، مسئولان فرهنگی و اساتید دانشگاه‌ها و افرادی که مردم آن‌ها را الگو قرار داده‌اند، در رأس قرار گیرند و زندگی آن‌ها باید قرآنی باشد تا بر زندگی مردم نیز تأثیر داشته باشد.

حلقه مفقوده در ایجاد سبک زندگی اسلامی
قبادی تصریح کرد: امروز ضعفی که در مدیریت ما وجود دارد همین سبک زندگی مدیران است و این حلقه مفقوده‌ای است که باعث جدا شدن زندگی مردم از قرآن است؛ آیا گزینش مدیران ما با قرآن هماهنگی دارد؟ از آنجا که حکومت کشور، اسلامی است باید تمام مدیران در درجه اول قرآنی باشند، مسئله الگوها مرحله اول جذب خانواده‌ها به قرآن است.

وی با بیان اینکه ما هیچ‌گونه استراتژی مشخصی در برنامه‌های قرآنی نداریم، گفت: مرحله دوم سامان دادن به آشفتگی برنامه‌های قرآنی است؛ این آشفتگی فقط شامل برنامه‌های قرائت، مسابقات و محافل قرآنی نیست، بلکه در برنامه‌های پژوهشی، تحقیقاتی و نشر آثار قرآنی نیز این آشفتگی وجود دارد؛ به این ترتیب توجه به الگوهای جامعه و قرآنی کردن آن‌ها مرحله اول و سامان دادن به آشفتگی‌ها و داشتن یک استراتژی مناسب نیز مرحله دوم جذب مردم به قرآن و ایجاد سبک زندگی قرآنی است.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط