راه های کاهش استرس عاطفی در بچه های طلاق

یک مشاور با اشاره به کاهش استرس عاطفی بچه های طلاق گفت: طلاق نوعی شکست و پاره شدن رشته های محبت و قلب است و این شکستن تجربه ای بسیار سخت و تلخی برای کودکان دارد.

به گزارش «باب الجواد» رضا نافع، روانشناس و مشاور خانواده در گفت و گو با خبرگزاری شبستان در خصوص بچه های طلاق گفت: طلاق را در واقع باید نوعی شکست و خارج شدن رشته های محبت و قلب دانست و این شکستن تجربه بسیار سخت و تلخی برای کودکان است.

وی بیان کرد: کودکان و نوجوانانی که شاهد طلاق والدین خود بوده اند پایان زندگی مشترک پدر و مادر خود را سخت ترین اتفاق زندگی شان دانستند.

نافع تصریح کرد: متخصصان روانشناسی بخشی از علت این مسئله را کوچ آنان و زندگی با یکی از والدین می دانند و به علت آنکه حضور ناگهانی یکی از والدین در کنار آنان بی رنگ می شود بخشی از ارتباط آنها با یک جای خالی مواجه شده و این ضربه سختی است که باید در برابر آن تاب بیاورید.

این مشاور در ادامه افزود: کارشناسان امور خانواده به پدر و مادرانی که قصد جدایی دارند توصیه می کند با توجه به رفتارهای خود که از روی ناآگاهی یا لجبازی است از وارد شدن آسیب ها و ناکامی های عمیق تر در قلب فرزندان خود جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه گروهی از والدین پس از طلاق سعی می کنند با یک تلاش بی اندازه نگاه و محبت فرزندان شان را به خود جلب کنند، اظهار کرد: این تلاش به نوعی استرس عاطفی نادرست و ناهمگونی را به فرزندان آنها وارد می کند و آنان را در موقعیتی قرار می دهد که خود را مجبور به مذاکره و هم صحبتی در مورد پدر و مادرشان و وضعیتی که ایجاد شده است، می کنند. این استرس عاطفی در واقع یک نوع فشار مضاعف را بر روح و روان آنان وارد می کند.

این مشاور ادامه داد: متخصصان معتقدند به جای ایجاد این فشارهای عاطفی مستقیم بهتر است از طریق ایمیل، پیامک و … مدتی به او فرصت دهند که به ترمیم زخم های عاطفی اش که حاصل فاصله ایجاد شده از درگیری های قبلی و طلاق است، بپردازند. با این شیوه او به سلامت عاطفی دست خواهد یافت.

این مشاور با بیان اینکه والدین هرگز نباید با بیان جزییات خشم، نفرت، اضطراب و درگیری هایی که با شریک زندگی شان داشته اند جهان درونی کودک را وارونه سازند، بیان کرد: اگرچه بسیاری از والدین به علت وقوع طلاق و هجوم افکار و احساسات منفی و تنش ها نیاز به هم صحبت دارند و از طریق بیان سختی هایی که در حال لمس آن هستند باید با کسی درددل کنند ولی باید به خاطر داشته باشند که فرزندان شان گزینه خوبی برای دوش کشیدن این ناراحتی ها نیستند و در صورتی که این مرزها را رعایت کنند در آینده باید شاهد استرس های عمیقی باشند.

نافع با بیان اینکه کودکان و نوجوانان نیاز به درک شدن دارند، افزود: این نیاز پس از طلاق والدین شدت می یابد و باید احساسات آنها از سوی والدین درک شده و مورد توجه قرار گیرد. در این مواقع لازم نیست که به عنوان پدر و مادر که در هفته چند ساعتی با او هم صحبت هستند از او انتقاد کرده یا او را نصیحت کنند.

این مشاور تصریح کرد: بچه ها در این سن به جای واکنش های والدین و دل نگرانی هایشان نیاز به کسی دارند که حرف هایشان را بشنود. در واقع راه حل در همین شنیدن و همراهی با انبوه آنان نهفته است در صورتی که والدین بتوانند ارتباطی با فرزند خود برقرار کنند که احساسات خود را برایشان بازگو کند مشکلات عاطفی او کمتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه ارتباط با نزدیکان دیگر در آخر هفته بخشی از آلام و ناراحتی آنان را کم خواهد کرد، افزود: در این ارتباط ها بچه ها نباید مورد سوال و جواب قرار گیرند زیرا باعث می شود تنش های آنها افزایش پیدا کند به جای سوال و جواب در مورد او و ریز شدن روی زندگی همسر سابق تان دامنه سوالات را به خواسته ها و علایق گسترش داده و عمومی تر با او به صحبت بپردازید.

این مشاور با بیان اینکه کودکان بخشنده تر از آن هستند که در ذهن می گنجد، گفت: بنابراین بهتر است به جای تقسیم بندی عاطفی کند و بروز خشم به ایجاد رابطه های مثبت با آنان پرداخت. والدین طلاق باید از فرزندان خود عذرخواهی کنند و از سوی دیگر گاه به انتقاد از خود بپردازند.

وی بیان کرد: این شیوه یک سیگنال امن را به او می دهد زیرا مطمئن می شود خشم و اضطرابی که والدین شان درگیر آن بودند هیچ وقت او را درگیر نخواهد کرد و آنها متوجه اشتباهات گذشته خود هستند. این برخورد او را از خشم، نفرت، کینه و انتقام دور خواهد کرد.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط