گفتگوی صمیمی با جوان ترین سخنران حرم رضوی

چهره‌ای بشاش دارد. پرانرژی و با هیجان در سخنرانی‌های مختلف حرم مطهر رضوی به ایراد سخن می‌پردازد و مخاطبان پای منبرش ارتباط خوبی با او برقرار می‌کنند.

به گزارش «باب الجواد» حجت‌الاسلام ‌والمسلمین مسلم داوودی‌نژاد در چهارمین دهه زندگی خود در عرصه تخصصی خانواده ورودی فعالانه پیدا کرده است و با تحصیل در رشته روان‌شناسی عمومی و آشنایی به طب اسلامی درصدد است به سهم خود گامی برای تحقق دغدغه رهبرمعظم انقلاب مبنی بر سبک زندگی اسلامی بردارد. وی که بیشتر کار تبلیغی‌اش در حوزه سبک زندگی اسلامی است، علاوه بر سخنرانی در رسانه‌ ملی به کشورهای خارجی نیز سفر کرده و در همایش‌های دانشگاهی و بین‌المللی خارج از کشور اجرای برنامه داشته است.

وی در نشست‌های “دین، نشاط و زندگی” حرم که در صحن جمهوری اسلامی در حال برگزاری است، در ۶ جلسه با موضوعات مدیریت نگاه، نقش زینت و آرایش در عفاف، بررسی ابعاد روان‌شناختی تولید نسل، ابعاد اقتصادی تکثیر نسل، محبت و رحمت در خانه و آفات محبت به ایراد سخنرانی می‌پردازد. به سراغ جوان‌ترین سخنران حرم رفتیم تا بیشتر با او آشنا شویم. حاصل این گفت¬گو را در ادامه می‌خوانیم.• خودتان را برای مخاطبان بیشتر معرفی ‌کنید.
سال ۵۹ در شهر کازرون متولد شدم و ۵ سال است در مجاورت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) سکونت دارم و علاوه بر اینکه عضو هیئت علمی موسسه تخصصی “سبک زندگی مهرجویان” مشهد هستم، توفیق یافتم در بارگاه منور رضوی نیز در برنامه‌های “دین، نشاط و زندگی”، “پرسمان دینی”، “حلقه‌های معرفت”، “سخنرانی‌های داخل رواق‌ها” و “سخنرانی‌هایی در مورد اهل‌بیت(ع)” که از رواق امام‌خمینی(ره) پخش می‌شود، به عنوان سخنران انجام وظیفه کنم. گاهی هم برای خادمان حرم مطهر کلاس‌های مشاوره دارم. از راهنمایان زائر نیز مصاحبه در مورد امر به معروف و نهی از منکر می‌گیرم و در این مورد کارگاه‌هایی از سوی اداره پاسخگویی به سوالات شرعی و اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی برگزار می‌کنیم.

• موفقیت خود را در عرصه تبلیغ و سخنرانی، آن هم در سنین جوانی در چه می‌دانید؟
هر نمره ۱۸ یا ۲۰ نمره خوبی نیست. من هم نمی‌توانم بگویم به موفقیت رسیده‌ام یا نه. اما معتقدم یک طلبه مبلغ باید بداند برای چه طلبه شده و به کجا می‌خواهد برسد. من سال ۷۶ طلبه شدم. یک سال پس از طلبگی‌ام دقیقا فهمیدم می‌خواهم چکار کنم، در صورتی که خیلی از روحانیان و مبلغان ۱۰ سال درس می‌خوانند و معادل دکتری را دریافت کرده و تازه تصمیم می‌گیرند چه کاری بکنند. داشتن هدف در زندگی و تلاش برای رسیدن به یک هدف گزینه‌های خوبی برای نتیجه گرفتن هستند.

• چرا تصمیم گرفتید طلبه شوید؟
بد نیست ابتدا یک نسخه تربیتی ارائه بدهم. پدر و مادر باید بدانند یکی از رازهایی که بچه‌های آن‌ها را به فلاکت یا خوشبختی می‌رساند، جمع دوستان است. جمع دوستان برکات تربیتی به همراه دارد و می‌تواند بچه‌ها را نمازخوان یا بی‌نماز، درس‌خوان یا درس‌نخوان کند. من باید بگویم با دعای خیر والدین و قرار گرفتن در محیط‌های معنوی و مذهبی مثل مسجد به اینجا رسیدم. در دوران دبستان زمان بازی فوتبال، وقت نماز که می‌شد بازی را رها کرده و به سمت مسجد می‌رفتم. نه به خاطر اینکه در آن زمان خیلی عاشق مسجد بودم.
مسجد علاوه بر برپایی نماز می‌تواند پایگاه فرهنگی و شادی هم باشد. من به بهانه دیدن دوستانم و استفاده از برنامه‌های فرهنگی به مسجد می‌رفتم و نماز هم می‌خواندم. کسانی که در این فضا قرار می‌گیرند، خودشان در گروه‌های مذهبی هستند. نمادهای مذهبی، نماد طلبگی است.

• چرا به شکل تخصصی وارد بحث خانواده شدید؟
آن چیزی که در ابتدای طلبگی به ذهن فرد می‌آید، این است که برای اجتهاد، فقه، اصول، قرآن، کلام، فلسفه و… درس بخواند. من به علایق و نیاز فکر می‌کردم. علایق به تنهایی کافی نیست. چون تغییردادنی است و آن را می‌توان از افراد گرفت. پس به نیازها بیشتر فکر ‌کردم. به نظرم رسید در مورد طلبه فقیه که نیاز جامعه‌مان است، هم انگیزه برای آن در بین طلبه‌ها زیاد است و هم بسیار داریم. اما در حوزه کلامی و خانواده و روان‌شناسی دینی کمتر طلبه داریم و افراد کمی هستند که به شکل اصولی به بحث خانواده پرداخته باشند.
هر چند موسسات خوبی مثل موسسه امام خمینی(ره) قم یا رشته‌های علوم و حدیث زیرساخت‌ها را برای طلبه فراهم می‌کند. اما این کمبود را احساس کردم. در جامعه امروز نیاز به دو موضوع روان‌شناسی و خانواده به شدت بین مردم احساس می‌شود. من از طریق موسسات وارد این بحث نشدم بلکه در دانشگاه رشته روان‌شناسی عمومی را همراه طلبگی خواندم.

• به نظر شما ویژگی‌های لازم و ضروری برای یک طلبه مبلغ چه مواردی است؟
رهبر معظم انقلاب در دیدار با روحانیان و مبلغان سرفصل‌هایی را در این مورد اشاره فرمودند: «اول کار یک مبلغ باید غیر از علم آموختن، به روز نیز باشد. با وجود اینکه این منبرها باید حفظ شده و پرونده‌اش بسته نشود، از تبلیغ‌های نو نیز استفاده کنیم. من اگر رهبر یک کشور نبودم و مسئولیت دیگری به من می‌دادند، مسئولیت فضای مجازی کشور را بر عهده می‌گرفتم». امروز فضای مجازی مسئله مهمی است که مبلغ می‌تواند در آن نفوذ کند و اندیشه‌های درست را به مردم هدیه دهد.
مبلغ باید بداند کار تبلیغی در این فضا برایش ضروری است و شبکه‌های اجتماعی را دریابد. کما اینکه مردم جامعه و جهان در این عرصه حضور دارند. یک روحانی را می‌شناسم که با گوشی موبایل صدایش را ضبط کرده و در کانال‌های تلگرام می‌گذارد. وقتی مراجعه می‌کند، می‌بیند در یک هفته هزاران نفر صحبتش را دانلود کرده‌اند.

• گویا کتاب‌هایی نیز در حوزه خانواده به رشته تحریر در آورده‌اید. به آن‌ها نیز اشاره کنید.
خدا توفیق داده است تا هفت کتاب در راستای سبک زندگی اسلامی با نسخه‌های اهل‌بیتی(ع) تقدیم جامعه کنم. یکی از کتاب‌هایم “رازهای ارتباط با جنس مخالف” است که حریم عفاف را به زبان امروزی بیان کردم. “رازهای تسخیر قبل همسر” کتاب دیگری است که ۱۰ فصل دارد و در هر فصلی ۴۰ صفحه مطلب، ۵ مشاوره و تست گنجانده شده است.
کتاب “سین‌جیم‌های خواستگاری” به مدیریت ازدواج و شناخت طرف مقابل، چه بپرسیم و چگونه بپرسیم، اشاره دارد. در کتاب “کنترل خشم”مفهوم کنترل هیجانات و خشم را آموزش می‌دهیم. کتاب “تمجید و تشویق کودکان، کتاب “تربیت فرزند و تصمیم بارداری” و کتابی پژوهشی و دانشگاهی از دیگر کتاب‌هایم هستند.
کتاب پژوهشی عنوانش “مهندسی تربیتی در محیط فرهنگی” است. این کتاب به رابطه فرهنگ و تربیت گروهی پرداخته که ۱۰ فصل راهبردی دارد. این فصل‌ها به ترتیب به مفهوم فرهنگ، مفاهیم تربیت، روش‌های تبلیغ، مخاطب‌شناسی خانواده و رسانه، نقش تربیت در روش‌های مشاوره فردی، روش‌های ارتباط‌گیری و جذابیت در کارهای تبلیغی و آموزشی، روش‌های سخنرانی و برگزاری همایش‌ها و روش تثبیت باورها اشاره دارد.

• با توجه به دغدغه رهبر معظم انقلاب مبنی بر سبک زندگی اسلامی چه مسیرهایی باید طی شود تا به این فرمایش رهبری برسیم؟
برای رسیدن به این هدف چهار گام دانش‌افزایی، بینش‌افزایی، مهارت‌افزایی و انگیزه‌افزایی باید طی شود. در قدم نخست که دانش‌افزایی است باید مبانی سبک زندگی اسلامی برای مردم بیان شود تا آگاهی در این زمینه بالا رود. به حوزه مهارت‌افزایی نیز بسیار کم پرداخته شده است. در مرحله چهارم که ایجاد انگیزه است، باید به افراد انگیزه زندگی کردن آموخته شود. به عنوان مثال شاید فردی بداند خشم بد است و مهارتش را هم داشته باشد اما انگیزه نداشته باشد رفتارش را عوض کند.

• این چهار مرحله که اشاره کردید باید به ترتیب طی شود؟
بله تا ندانیم خشم چیست چطور می‌توانیم کنترل خشم را یاد بگیریم؟ اما گاهی می‌گویند انگیزه را در مسیر ایجاد کن نه در آخر. این دیگر بستگی به نوع نسخه دارد. برای یک فرد انگیزه باید اول باشد و در نسخه بعدی در مرحله آخر قرار بگیرد. ولی در مراحل دانش، بینش و مهارت به یک ترتیب حداقلی نیاز است. اول فرد باید بداند حجاب چیست و سپس مهارت حجاب داشتن را بیاموزد.

• ارزیابی‌تان را از برگزاری سخنرانی‌های حرم مطهر رضوی بگویید.
با توجه به تجربه حضور در تمام برنامه‌های سخنرانی حرم مطهر رضوی، مفیدترین سخنرانی را برپایی حلقه‌های معرفت می‌دانم. چرا که در این حلقه‌ها، مخاطب بدون واسطه راحت حرفش را می‌زند و جواب سوالش را دریافت می‌کند. اما در دیگر سخنرانی‌ها، کارشناس در زمانی مشخص در مورد موضوعی خاص به ایراد صحبت می‌پردازد. برای دومین برنامه سخنرانی تأثیرگذار حرم می‌توان به “دین، نشاط و زندگی” و “پرسمان‌های دینی” اشاره کرد.
در مراحل بعدی سخنرانی‌های عمومی از اهمیت برخوردار هستند. مسئله‌ای که در بحث سخنرانی باید مدنظر مسئولان هماهنگی برنامه‌های فرهنگی باشد، دعوت از سخنران کارشناس‌محور به جای اعتبارمحور است. مثلا سخنرانی داریم بسیار عالم و فاضل که خوب حرف می‌زند.
اما علم و ایراد سخنرانی‌اش برای فضای علمی خوب است و می‌بینیم مخاطب پای منبرش ارتباط خوبی برقرار نمی‌کند. بنابراین در حق این اساتید بزرگوار و فاضل که باید برای فضای علمی به جای سخنرانی‌های عمومی دعوت شوند، کم لطفی صورت می‌گیرد. لذا باید از خطیبی در سخنرانی‌های عمومی حرم مطهر دعوت شود که مخاطب‌پذیر باشد. آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد یک نمونه سخنران موفق است که هم علمش را دارد و هم با مهارت خطابه می‌کند و زائران در نماز جمعه یا دیگر برنامه‌های سخنرانی به صحبت‌هایش به خوبی گوش فرا می‌دهند.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط