برپایی نهضت توجه به بانوان در مساجد

معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به رویکرد این مرکز در توجه به حضور بانوان در مساجد، گفت: در تلاش هستیم زمینه استقبال کریمانه از بانوان در مساجد را فراهم کنیم.

به گزارش «باب الجواد» حجت‌الاسلام والمسلمین سعید کرمی، معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایکنا با اشاره به اینکه «مسجد و بانوان» رویکرد سال جاری مرکز رسیدگی به امور مساجد است، گفت: امسال به این موضوع توجه بسیار جدی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: طی چهارماه اخیر تلاش شد یک بسته عملیاتی از اقدامات مناسبی که نیاز است در مساجد اتفاق بیفتد تدوین و در اختیار ائمه جماعات قرار گیرد. این اقدامات شامل اقدامات سخت افزاری(فیزیکی) و نرم افزاری (برنامه ای) برای ارتقای کیفیت مساجد برای حضور بانوان است.

معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد ادامه داد: به عنوان مثال به سازی فضا، دقت در زیبا سازی محیط مسجد، نظافت و بهداشت، رعایت احترام بانوان در مسیر آمد و شد به مسجد از جمله نصب آسانسور، رسیدگی به وضعت پله ها برای تردد بانوان، نصب کمد برای چادر و وسایل همراه خانم ها در مساجد و … از جمله اقداماتی بود که به ائمه جماعات پیشنهاد شد تا فضای مسجد را برای حضور راحت تر خانم ها در مساجد آماده کنند.

وی با اشاره به اینکه طی سه ماه اخیر مساجد در راستای بهبود وضعت خود برای حضور خانم ها حرکت کرده اند، گفت: ما به مساجد سرکشی می کنیم؛ اخیراً در مسجدی حضور داشتم که با کمک خود خانم ها دست به اصلاح و ارتقای امکانات مسجد برای خانم ها زده شده بود.

بانوان حتماً در شورای فرهنگی مساجد عضو باشند

حجت‌الاسلام کرمی افزود: در حوزه برنامه ای هم تأکید ما بر این است که بانوان حتماً در شورای فرهنگی مساجد عضو باشند و برنامه های مختص بانوان در مساجد راه اندازی شود. همچنین طراحی محتواهای ویژه بانوان در مساجد، همراهی بانوان برای برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری خودشان، ارائه آموزش های مورد نیاز برای گروه های مختلف بانوان از جمله ارائه کلاس های آموزشی در حوزه تحصیل و زندگی و آموزش روش های همسرداری و تربیت فرزند و … اقداماتی است که موجب می‌شود محیطی فراهم شود تا بانوان احساس مشارکت در امور مساجد داشته باشند.

وی تصریح کرد: با برنامه های در نظر گرفته شده و به همت ائمه جماعات امیدواریم امسال نهضتی در حوزه توجه به بانوان در مساجد اجرا، زمینه استقبال کریمانه از بانوان در مساجد را فراهم و کاری کنیم خانم های محل در مسجد احساس حضور با نشاط داشته باشند.

کرمی در پاسخ به این سؤال که چند درصد از مسئولان مساجد از جمله اعضای هیئت امنای مساجد را بانوان تشکیل می دهند، گفت: اغلب مساجد ما پایگاه بانوان دارند و در هر مسجدی کانون ویژه خواهران با مسئولیت خود خانم ها داریم و تلاش داریم با آیین نامه ابلاغ شده حداقل اگر در هیئت امناها بانوان حضور ندارند در شورای فرهنگی مساجد بانوان حضور و در تصمیم های برنامه ای مساجد نقش داشته باشند.

انتهای پیام/.