جشن‌های دهه کرامت باید مردمی باقی بماند

مدیر کل روابط عمومی و امور رسانه آستان قدس رضوی بر لزوم مردمی باقی ماندن جشن‌های دهه کرامت تاکید و اظهار کرد: آستان قدس رضوی در جشن‌های میلاد رضوی نقش هدایت گر و تسهیل کننده هم افزایی دارد.

به گزارش «باب الجواد» و به نقل از ستاد خبری جشن های دهه کرامت آستان قدس رضوی، محمد امین توکلی‌زاده در نشست خبری ویژه برنامه‌‌های دهه کرامت، جشن‌های میلاد رضوی را رخدادی فرهنگی و معنوی خواند و خاطرنشان کرد: جشن‌های میلاد رضوی امروز دیگر منحصر به مشهد یا ایران اسلامی نیست، بلکه دامنه گستره آن به جهان اسلام اشاعه یافته است.

وی با بیان اینکه جشن‌های دهه کرامت باید مردمی بماند و با حضور مردم قطعا جلوه و بروز بهتری نیز دارد، تصریح کرد: در راستای حفظ مردمی بودن جشن‌های میلاد رضوی، قرارگاه رسانه‌ای «معین الضعفا(ع)» در آستان قدس رضوی تشکیل شده که منبعث از منشور هفتگانه مقام معظم رهبری است. این قرارگاه با حضور جمعی از فعالان رسانه‌ای با سمت و سوی توجه به محرومان و مستضعفان تشکیل شده و به دنبال این است که از همه ابزارهای رسانه‌ای در راستای نشر معارف رضوی و انعکاس نورانیت حرم مطهر ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) به نقاط مختلف جهان بهره ببرد.
وی فعالیت های قرارگاه «معین الضعفاء» را در سه سطح استانی، ملی و فراملی تعریف کرد و گفت: هشت کارگروه ذیل این قرارگاه رسانه‌ای ایجاد شده که شامل کارگروه‌های تخصصی فضای مجازی و رسانه‌های نوین، مطبوعات و خبرگزاری‌ها، شبکه‌های ملی و استانی، شبکه‌های فراملی، تولید و فنی، پشتیبانی و هماهنگی، انتشارات و تبلیغات محیطی و محتوا، نظارت و ارزیابی است.
توکلی زاده در ادامه به برخی از وی‍ژه برنامه‌های دهه کرامت اشاره کرد و افزود: در ایام دهه کرامت نمایشگاه‌های ویژه عفاف و حجاب، اقتصاد مقاومتی، انتشارات انقلاب اسلامی و نوشت افزار ایرانی اسلامی در مرکز نمایشگاه‌ها و همایش های آستان قدس رضوی واقع در باب الجواد(ع) حرم مطهر رضوی برپا می‌شود که از شنبه ۱۶ مردادماه بازدید از آن‌ برای عموم آزاد است.
وی از «جهادگران رضوی» و کاروان‌های «زیر سایه خورشید» به عنوان دیگر ویژه برنامه‌های دهه کرامت یاد کرد و گفت: کاروان‌های زیر سایه خورشید امسال با رویکرد جدید امداد به محرومان و توجه به مناطق محروم راهی استان‌های مختلف کشور و برخی کشورهای جهان اسلام شده‌اند.

اجلاس تولیت‌های اعتاب مقدسه، فرصتی برای نشان دادن قدرت جهان اسلام
مدیر کل روابط عمومی و امور رسانه‌‌ آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اولین «اجلاس تولیت‌های اعتاب مقدسه جهان اسلام» در ایام دهه کرامت، از رسانه‌های گروهی برای پوشش قوی این رخداد مهم دعوت کرد.
توکلی زاده اضافه کرد: اجلاس تولیت‌های عتبات مقدسه در دهه کرامت و به میزبانی بارگاه منور رضوی، رخداد بسیار مهمی است که می‌تواند اثرات مثبتی در امنیت زائر و قدرت نمایی جهان اسلام داشته باشد.
وی با اشاره به همزمانی میلاد علی بن موسی الرضا علیه السلام با روز مقاومت، خاطرنشان کرد: امسال روز مقاومت با شب میلاد حضرت رضا(ع) همزمان شده است و به همین منظور برای اولین بار جشن مقاومت در صحن جامع حرم مطهر رضوی با حضور ملیت‌ها و شخصیت‌های مختلف کشور‌های اسلامی با شکوه و عظمت خاصی برگزار می‌شود.
وی با اعلام آغاز ثبت نام طرح خدمتیاران افتخاری آستان قدس رضوی تحت عنوان خدمتگذاران رضوی، ابراز کرد: ثبت نام متقاضیان خدمت در آستان قدس رضوی در پرتال جامع آستان قدس رضوی برای سه استان خراسان رضوی، جنوبی و شمالی آغاز شده که تا کنون با استقبال بسیار خوبی مواجه بوده است.
مدیر کل روابط عمومی و امور رسانه‌‌ آستان قدس رضوی از «اطعام رضوی» به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های جدید جشن‌های میلاد رضوی برای سال جاری خبر داد و گفت: امسال در شب میلاد امام رضا علیه السلام در شهرهایی که کاروان‌های زیر سایه خورشید جشن‌های رضوی را برگزار می کنند، اطعام رضوی انجام خواهد شد.
توکلی زاده با بیان اینکه در دهه کرامت امسال کمک‌های درمانی برای نیازمندان مناطق محروم مشهد صورت خواهد پذیرفت، اظهار کرد: در دهه کرامت امسال گروه‌های خیران سلامت با حضور در مناطق محروم مشهد، به بحث درمان مستضعفان خواهند پرداخت که هماهنگی و سازمان دهی آن ها بر عهده معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی خواهد بود.
وی از اسکان زائران در مساجد و حسینه‌ها به عنوان یکی دیگر از اقدامات جدید در راستای کمک به زائران یاد کرد و گفت: با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، بنا شده از ظرفیت‌ موجود مساجد و حسینه ها برای اسکان زائرانی که موفق به اسکان تا ساعت مشخصی از شب نشده اند، استفاده شود. این اسکان برای یک شب بوده و همراه با پذیرایی صبحانه خواهد بود.
توکلی زاده در پایان تاکید کرد: تمام اقدامات انجام شده شامل اطعام، خیرین سلامت و اسکان با کمک خیرین و مردم صورت می گیرد و آستان قدس رضوی در این میان تنها نقش هدایت کننده ظرفیت‌های مردمی را دارد.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط