حال و هوای مناجاتی حرم رضوی در شب دحو الارض

هم‌زمان با شب بیست و پنجم ذی القعده، با حضور هزاران زائر و مجاور دعای کمیل در حرم مطهر رضوی قرائت شد و حال و هوای حرم مطهر رضوی را در شب دحوالارض مناجاتی کرد.

به گزارش «باب الجواد»؛ به نقل از آستان نیوز، «دحوالارض» روزی است که بنابر روایات، زمانی که تمام روی زمین را آب فرا گرفته بود، در این روز، نخستین خشکی‌ها از زیر آب سر برآوردند و مطابق بعضی از روایات، نخستین جایی که از زیر آب بیرون آمد، خشک شد و سپس گسترش یافت، سرزمین «مکه» و به خصوص محل خانه «کعبه» بود.

بر اساس روایات معصومین عبادت در شب و روز دحوالارض ثواب و آثار زیادی دارد و یکی از اعمال خاصه آن زیارت حرم امام رضا(ع)، از این‌رو بارگاه ملائک پاسبان رضوی در این شب میزبان خیل عظیمی از زائرانی بود که از راه دور و نزدیک برای عرض ارادت و شرکت در برنامه‌ها، به این بارگاه منور مشرف شده بودند.

در این شب مبارک پس از سخنرانی آیت الله مکارم شیرازی، دعای معنوی کمیل با نفس حجت الاسلام و المسلمین هاشمی‏‌نژاد قرائت و با نوای زائران، نجوای عارفانه غیر قابل توصیفی در حرم مطهر رضوی طنین انداز شد.

این ویژه برنامه که در صحن جامعه رضوی برگزار گردید از طریق نمایشگرهای پهن‎پیکر و صوت سراسری در دیگر صحن‌ها و رواق‏‌های حرم مطهر پخش شد و زائران از این فیض معنوی بهرمند شدند.

یادآور می‌شود، به مناسب ایام زیارتی امام رضا(ع) برنامه‌‏های متعددی از سوی آستان قدس رضوی تدارک دیده شده است که طی شبانه روز در صحن‌‏ها و رواق‏‌ها برگزار می‌‏شود.

انتهای پیام/خ

مطالب مرتبط