در گفت‌وگو با استاد دانشگاه هاپکینز آمریکا:

زیارت امام رضا(ع) قوی ترین تکیه‌گاه روحی من است

توسط شخصیت‌های برجسته‌ای در چشم پزشکی آمریکا به طور متناوب به عنوان بهترین جراح پیوند قرنیه در دنیا معرفی شده است و شهرت وی علاوه بر مقالات علمی متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه‌های مختلف و کیفیت درمان و تجربه در درمان جراحی حاصل تحقیقات پایه ای بر ناراحتی‌های سطح قرنیه است.

به گزارش «باب الجواد»؛ انسان‌های بزرگ، بزرگی‌شان را از کردارشان دارند، از داشته‌ها و دانشی که وقف هم‌نوعان خود کردند و بیش از هر چیز به خدمت اندیشیدند و کمتر نامی شدن را دنبال کرده اند. اینان کسانی هستند که با اتکاء به انوار الهی در مسیر خدمت به دیگران گام برمی دارند.
ایام زیارتی امام هشتم(ع) بهانه‌ای شده تا پای صبحت یکی از چشم‌پزشکان ایرانی معروف در عرصه بین‌المللی بنشینیم که تاکنون در چندین بیمارستان معروف به عمل و پژوهش در مورد مشکلات قرنیه چشم پرداخته است.

• پروفسور علی‌اصغر خدادوست چند سال سن دارد و موفقیت او چگونه شکل گرفت؟
من سال ۱۳۱۴ در شیراز  متولد شدم و بعد از گذراندن دوران تحصیلاتم به عنوان آموزگار در دبستان داوری شهرستان داراب مشغول به کار معلمی شدم.  بعد از مدتی خدمت در آموزش و پرورش به دانشکده پزشکی راه یافتم و تمام دوران تحصیل شاگرد ممتاز بودم. به رسم آن زمان، شاگرد اول را به خارج می‌فرستادند. من را هم به آمریکا اعزام کردند، سال ۱۳۶۳به دانشگاه جانز هاپکینز یکی از مهمترین دانشگاه‌های پزشکی جهان وارد شدم و اکنون در همین دانشگاه مشغول به فعالیت هستم.

• بیماران ایرانی نیز از تخصص پرفسور خدادوست بهره مند می شوند؟
از سال ۱۳۵۹ هر سال دو مرتبه به ایران باز می‌گردم و در فعالیت‌های بالینی و آموزشی در بیمارستان‌های مختلف تهران و شیراز همکاری می‌کنم.

• چه عاملی را در موفقیت خود موثر می‌دانید؟
مهمترین عامل موفقیتم متوسل شدن به نیروهای معنوی همچون اهل‌بیت(ع) و تلاش است، چرا که طبابت و موفقیت خالی از یک تکیه‌گاه معنوی و مستحکم ممکن نیست. لذا همه انسان ها در مذاهب مختلف در همه حال این حس را دارند که یک نیروی قوی و خارق‌العاده پشتوانه آنان است؛ لذا هنگامی که در زندگی با مشکلی روبرو می‌شوند به طور ناخود آگاه متوسل به آن نیرو می‌شود و انسان  روح خود را از این طریق تقویت می‌کند.

• دیدگاه شما در مورد زیارت چیست؟
در روایات داریم که آرامگاه اولیای الهی بقعه‌ای از بقعه‌های بهشت است؛ یعنی همان‌طور که بهشت محل وصال حقیقی به خداوند، سلامت، امنیت نفس، برآورده شدن آرزوها و … است، حرم های اولیای الهی نیز این چنین است تا این اندازه که موجب صفای روح و شفای دل می شود. بنابراین بدن انسان همانند قفسی است که روح را در برگرفته است و این روح برای رهایی از این قفس نیازمند نیرویی معنوی است که زیارت یکی از مصادیق آزاد شدن از قفس هوای نفس است.

• ارتباط شما با ائمه اطهار(ع) چگونه است؟
زیارت امام هشتم(ع) قوی ترین تکیه گاه روحی من است و این ارادت تنها به حضور در حرم مطهر  نیست، بلکه از راه دور هم می توان این ارتباط را برقرار کرد. فضای معنوی بارگاه منور امام رضا(ع) روح انسان را از قفس بدن نجات می دهد و در این مکان مقدس انسان احساس آرامش وصف نشدنی می کند، من هر وقت که به شیراز می آیم اولین مسیرم از فرودگاه حرم مطهر شاهچراغ(ع) است و برای زیارت به آنجا می روم و با این عمل همه خستگی ها از وجودم بیرون می رود. اما در مورد تشرفم به حرم مطهر رضوی در طول ۳۰ سال دوبار به این بارگاه نورانی مشرف شده ام.

• زمان زیارت چه احساسی داشتید؟
احساس می کردم روح و روانم به پرواز و گردش در آمده است و خودم را دور از همه مشکلات دنیوی می دیدم، البته این حس زمانی در انسان به وجود می آید که ابزار معنویت در وجود او تداعی شود.

• این ابزارهای معنوی چیست؟
داشتن روح و روان سالم، اعتقاد صحیح، شناخت ولایت و حق امام معصوم(ع) به عنوان حجت خدا مهم ترین ابزارهای معنوی است که ارتباط معنوی انسان را با امام معصوم(ع) برقرار می کند.

انتهای پیام/خ

مطالب مرتبط