کیفیت رفتار امام رضا(ع) هنگام خروج از منزل

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به برخی ویژگی‌های رفتاری و اخلاقی امام رضا(ع) گفت: امام رضا(ع) هرگاه از منزل خارج می‌شد، خود را می‌آراست و معطر می‌کرد و این رفتار ایشان برآمده از احترام به شأن و جایگاه مردم بود.

به گزارش «باب الجواد»؛ حجت‌الاسلام و المسلمین حسن اسدی،‌ استاد حوزه و دانشگاه درباره برخی ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری امام رضا(ع) گفت: امام رضا(ع) شب‌ها کم استراحت می‌کرد و عمدتاً به عبادت می‌پرداخت و نقل است بسیار روزه می‌گرفتند و روزه سه روز در ماه از ایشان فوت نمی‌شد و می‌فرمود: این سه روز (چهارشنبه وسط ماه، پنجشنبه اول و آخر ماه) روزه تمام عمر است. همچنین روایت است که حضرت صدقه بسیار می‌دادند و عمدتاً به صورت پنهانی بود.

وی با اشاره به اینکه امام رضا(ع) بسیار مقید به زینت و آرایش ظاهری بودند، افزود: امام رضا(ع) هرگاه از منزل خارج می‌شد، مانند رسول گرامی اسلام(ص) آرایش و از بهترین عطرها استفاده می‌کرد و محیط خود را نیز معطر می‌ساخت. در سیره پیامبر(ص) نقل است قبل از اینکه حضرت از منزل خارج شوند، از آب زلال به عنوان آیینه برای آرایش استفاده و خود را معطر به بهترین عطرها می‌کرد. این رفتارِ پیامبر(ص) و معصومین(ع) برآمده از احترامی است که به مردم قائل بودند و شأن هر کس را حفظ می‌کردند‌.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه امام رضا(ع) در محیط منزل در اوج اخلاقیات بود، گفت: وقتی سر سفره غذایی قرار می‌دادند، امام رضا(ع) بهترین نوع آن را به فقرا می‌بخشیدند. همچنین حضرت در منزل اجازه نمی‌داد کسی صدای خود را بیش از حد بلند کند و همواره خانواده و اطرافیان را دعوت به آرامش می‌کردند.

منبع: خبرگزاری رضوی

انتهای پیام/خ