نگاهی به واقعه عاشورای رضوی در سال 73 و شهادت جمعی از زائران؛

نیایش ناتمام زائران عاشورای رضوی

پوشیدن لباس مشکی را مکروه می‌دانست و در مناسبت‌های عزا، لباس سورمه‌ای و یا قهوه‌ای تیره به تن می‌کرد؛ اما روز تاسوعای حسینی برای اولین‌بار جامه سیاه ‌پوشید و با همان پیراهن مشکی در روز عاشورای حسینی از حریم رضوی به سعادت شهادت نائل آمد.

به گزارش «باب الجواد»؛ به نقل از آستان نیوز: نامش جلیل ملکیان و از شهدای حادثه بمب‌گذاری عاشورای سال ۷۳ است که در سن ۴۸ سالگی به فیض شهادت نائل آمد. معصومه مرتضوی؛ همسر شهید یادی از آن روز می‌کند و می‌گوید «صبح روز عاشورا منزل شهیدان اعتمادی واقع در پنجراه سراب روضه رفته بود، وقتی برگشت، تصمیم داشت حرم برود که از من و بچه‌ها هم خواست اگر دوست داریم، همراهش برویم. او حمام رفت تا غسل زیارت کند و ما هم حاضر شدیم که خواهرم آمد و قرار شد با آنها ناهار منزل یکی از آشنایان برویم و همسرم هم تنها راهی حرم شود؛ همه با هم از منزل خارج شدیم، او گفت شما با ماشین بروید، وسیله‌ای برای من پیدا می‌شود تا خودم را به حرم برسانم.»

عجله برای رفتن به حرم
شتابان برای آسمانی شدن پر گشوده بود؛ کسی تصور نمی‌کرد، آن روز قرار است اتفاقی ناخوشایند برخی خانواده‌ها را بی‌سرپرست و فرزندانی را یتیم کند. برای همسر شهید انگار همین دیروز بود، داغدار شوهرش شده، با جزئیات به نحوه خبر بمب‌گذاری اشاره می‌کند «تا ساعت ۴ عصر خبری از برگشت همسرم به خانه نشد. دم در می‌رفتیم و نگاهی بیرون می‌انداختیم، کی برمی‌گردد؛ دکتر قهرمانی؛ همسایه‌مان، پسرم را داخل کوچه می‌بیند از او سراغ پدرش را می‌گیرد، وقتی می‌شنود او حرم رفته، می‌گوید «حرم را بمب گذاشتند». بچه‌ام ناراحت و هراسان به داخل برگشت و گفت همسایه چنین گفته است. خودم پیش دکتر رفتم و پرسیدم شما از کجا خبردار شدید، حرم را بمب گذاشتند؟ گفت «از تلویزیون شنیدم» تا نزدیکی‌های ظهر روز بعد هیچ خبری از همسرم نشد، به بیمارستان‌های بسیاری سر زدیم، تا اینکه دنبالم آمدند تا من را به معراج شهدا ببرند و آنجا خبر شهادت همسرم را به ما دادند.

اهتمام خواندن زیارتنامه در بالاسر حضرت
عادت داشت همیشه زیارتنامه‌اش را بالاسر حضرت بخواند و دو رکعت نماز اقامه کند. همسر شهید، تصویری از مجروحیت پیکر بی‌جان همسرش ندارد، ولی از بیان اطرافیانش اینگونه شرح می‌دهد «تحمل نداشتم او را در آن وضعیت ببینم، ولی اطرافیان که او را دیده بودند، تعریف کردند شهید از ناحیه جمجمه، یک چشم و یک پا آسیب دیده بود. او همیشه سعی می‌کرد نماز و زیارتنامه‌اش را بالاسر حضرت بخواند آن روز طبق شنیده‌ها که بمب را بالاسر حضرت گذاشته‌اند، نزدیک بمب بوده است.»

آرزویی که محقق نشد
عشق و ارادت وصف‌ناپذیری به حضرت رضا(ع) داشت و برای خادمی حرم اقدام کرد ولی نتیجه نگرفت؛ اما این امام مهربانی‌ها، او را به گونه دیگری پذیرفت، شهادت و آن هم از جوار حریم قدسی‌اش؛ خانم مرتضوی با ناراحتی از آرزوی محقق نشده همسرش، سخن می‌گوید «شهید، نامه درخواست خادمی برای آستان قدس رضوی نوشته بود؛ خیلی دوست داشت در حد توان به زائران امام هشتم(ع) خدمت کند، بعد شهادت نامه درخواست خادمی‌اش را داخل کتش پیدا کردیم.»

دستگیری از محرومان
به بخشش و دستگیری از محرومان شناخته شده بود و نبود کسی که تقاضایی از او داشته باشد و ناامید برگردد. علی‌اکبر اربابی فرزند یکی دیگر از شهیدان عاشورای سال ۷۳ حرم مطهر در مورد شهادت پدرش اینگونه برایمان می‌گوید «پدرم در بیرجند دفتر ازدواج داشت و سالی چند بار برای زیارت امام هشتم(ع) و دیدن اقوام به مشهد مقدس می‌آمد. در آن سفر همراه مادرم به مدت چهار و پنج روز مشهد بودند که روز عاشورا پدرم شربت شهادت می‌نوشد. برادرم شهاب‌الدین نیز سه سال قبل شهادت پدرمان در حین خدمت سربازی و درگیری با اشرار به درجه شهادت نائل شد».

عدم نظارت حرم مطهر قبل عاشورای ۷۳
ورودي‌هاي حرم مطهر پیش از حادثه بمب‌گذاری كنترل امنيتي نداشت؛ زائران مي‌آمدند و در صحن‌ها اتراق مي‌كردند. وسايل آشپزی و خواب مي‌آوردند. حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباس مقدسیان، رئیس کشیک پنجم خدام که در این حادثه از سوی تولیت فقید مأمور به تطهیر ضریح مطهر بود، در این‎باره می‌گوید «نه تنها بر مبادي ورودي نظارت و کنترلی نمی‌شد، در داخل حرم نيز اینگونه بود و خادمان فقط به صورت متفرق در رواق‌ها مشغول به خدمت بودند».

بمب‌گذاری حرم با بمب تی ‌ان ‌تی
بمب «تی ان تی» ماده جامد زرد رنگ انفجاری است که در دنیای امروزی یکی از مشهورترین مواد منفجره به شمار می‌رود. منافقان کوردل با هدف تخریب این بقعه مبارکه اقدام به این حادثه تروریستی کردند. بنا به گفته حجت‌الاسلام‌والمسلمین مقدسیان، بمب را قسمت بالاسر حضرت با چسب به زمین چسبانده بودند. مقصود دشمنان اسلام بر اين بود تا با این انفجار، پايه تخريب و گنبد پايين بيايد. تقريبا از نظر قدرت، آنها درست محاسبه كرده بودند. اما عنایت خدا و معجزه حضرت مانع عملی شدن نیت شوم‌شان شد.

صبوری تولیت فقید از حادثه بمب‌گذاری
مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی، انسان صبوری بودند و دستور دادند هر چه سریع در تطهير و ترميم روضه منوره اقدام گردد و در كمترين زمان درها به روي زائران باز شود. اینها گوشه‌ای از سخنان حجت‌الاسلام‌والمسلمین مقدسیان است که می‌افزاید «صبح روز عاشورا منزل روضه داشتيم. ساعت ۲:۴۰ عصر از حرم خبر دادند كه حرم را بمب گذاشتند. وقتي به حرم مطهر آمدم. سراغ تولیت فقید را گرفتم و نزد ایشان رفتم که ایشان نیز من را مسئول تطهیر ضریح کردند؛ ضریح را تطهیر و اقدام به کر گرفتن کردیم».

۲۷ زائر سفر کرده
منافقان سیه‌روی با این جنایت نشان دادند که به هیچ معیار الهی و انسانی پایبند نبوده و در دشمنی با ملت غیور و مبارز ایران اسلامی هیچ حدی نمی‌شناسند و به جهانیان ثابت کردند برای مقدسات و معتقدات مردم حرمت و قداست قائل نیستند. بنابر توضیح رئیس کشیک پنجم خدام آنچه از کینه منافقان در این واقعه پدید آمد، شهادت ۲۷ نفر که تا ابد مظلومیت آنها دامن‌گیر دشمنان اسلام است و ۳۰۰ مجروح که برخی از آنها اعضایی از بدن خود همچون انگشت، دست و پا را از دست دادند.

انتهای پیام/خ