به همت اداره انتشارات آستان قدس رضوی؛

کتاب «معرفی حرم مطهر رضوی» منتشر شد

به همت اداره انتشارات آستان قدس رضوی کتاب «معرفی حرم مطهر رضوی» منتشر شد.

به گزارش «باب الجواد»؛ در این اثر سعي شده در فصول و بخش‌های مختلف ضمن ارائه برخی اقدامات انجام شده در حرم مطهر و نیز تسهیل زیارت، به اختصار امکانات و ظرفیت‌های ایجاد شده در اماکن متبرکه رضوی، همچنین فعاليت‌هاي خدماتي و رفاهي آستان قدس رضوي به زائرین و مجاوران، شرح داده شود.
«مختصری از زندگی‌نامه حضرت رضا(ع)»، «شکل‌گیری بارگاه منور»، «معماران حرم»، «وقایع برجسته حرم مطهر رضوی»، «گسترش حرم بعد از انقلاب اسلامی»، «تزئینات حرم»، «صُفَّه‌ها»، «بازسازی بقعه»، «سنگ مرقد مطهر»، «ضریح‌های حرم مطهر»، «محراب‌ها»، «مساجد حرم»، «صحن‌ها»، «رواق‌های حرم مطهر»، «گنبد طلایی حرم»، «مناره‌ها»، «ایوان‌های حرم»، «سردرها»، «بست‌ها»، «ساعت‌های حرم» و… عناوین سر فصل‌های این اثر است.
«مختصری از زندگی‌نامه حضرت رضا(ع)» عنوان یکی از موضوعات این اثر است که ذیل آن به مباحثی همچون ولادت و القاب، دستیار علمی و فرهنگی پدر، سرپرستی امور هنگام زندانی بودن پدر، امامت امام رضا(ع)، امام رضا(ع) و هارون، امام رضا(ع) در دوران خلافت امین، امام رضا(ع) و مأمون، دعوت مأمون از امام رضا(ع) برای رفتن به خراسان، ناخشنودی امام رضا(ع) از سفر به خراسان و…. پرداخته شده است.
همچنین در بخشی از این کتاب با عنوان «شکل‌گیری حرم مطهر» آمده است: روضه منوره كه پیكر مطهر حضرت امام ‌رضا(ع) در آن مدفون است، زیر گنبدی زرین و با شكوه قرار دارد و هسته مركزی بناهای آستان قدس رضوی را تشکیل می‌دهد. در آغازین سال‌های به خاک‌سپاری پیکر پاک امام رضا علیه‌السلام، حرم مطهر به‌ صورت بنایی ساده بود که با مصالح ویژه آن دوران بنا شده بود، چنان که بقعه مطهر، تنها یک در ورودی ساده در پیش روی مبارک داشت و دارای تزئین‌هایی مختصر به سبک آن زمان بود. صُفَّه‌های اضلاع حرم به جز صُفَّه پیش رو، به سوی خارج از بنا بسته بود و بر فراز بقعه، قبّه‌ای وجود داشت.
در بخشی با عنوان «برخی از وقایع حرم مطهر رضوی» نیز حمله غزها، مغول‌ها، ازبک‌ها و همچنین به توپ بستن حرم، واقعه مسجد گوهرشاد و انفجار بمب در حرم به تفصیل شرح داده شده است.
معرفی علما و مشاهیر مدفون در حرم، یکی دیگر از بخش‌های این کتاب است که به تفکیک محل دفن برخی از علما و مشاهیر مدفون در حرم را در قالب جدول به خوانندگان معرفی کرده است.

منبع: آستان نیوز
انتهای پیام/.

مطالب مرتبط