استاد دانشگاه قم:

معادباوری نقش مهمی در تحکیم کانون خانواده دارد

استاد دانشگاه قم گفت: معادباوری و اعتقاد به خداوند نقش مهمی در تحکیم کانون خانواده و بهبود روابط همسران دارد.

به گزارش «باب الجواد»؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا سالاری‌فر، در دومین دوره «مدرسه فصلی روان‌شناسی اسلامی» که با حضور جمعی از فعالان حوزه روانشناسی در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: یک روانشناس می‌تواند با استفاده از روش‌های مداخله‌ای به حل مسائل و مشکلات خانواده بپردازد.

وی تصریح کرد: یکی از روش‌های حل مشکلات خانواده‌ها مداخلات اعتقادی است در این روش روانشناس ابتدا سوالاتی را باید از مراجع خود بپرسد تا میزان اعتقادات دینی و مذهبی او سنجیده شود، به عنوان مثال از او سوال شود که چه اندازه حضور خداوند را در زندگی خود احساس می‌کند.
این پژوهشگر دینی افزود: بعد از پرسیدن سوالاتی نظیر این سوال باید آموزش کوتاهی در زمینه اعتقادی به مراجع ارائه داد. مثلا به زنی که احساس می‌کند همسرش در برابر زحمات او ناسپاس است، توضیح دهیم که خداوند ناظر بر اعمال اوست و در برابر همه زحمات او اجر و پاداش می‌دهد.

وی با اشاره به تاثیر مثبت توکل بر خدا در همه کارها، اظهار کرد: برای حل برخی از مشکلات خانواده باید بر خدا توکل کرد. البته توکل به این معنا نیست که دست روی دست بگذاریم و هیچ اقدامی برای برون رفت از مشکلات انجام ندهیم بلکه به این معنا است که ما تلاش خود را بکنیم ولی در عین حال بر قدرت الهی هم توکل داشته باشیم.

استاد دانشگاه قم ابراز کرد: یک مشاوره باید در قسمت مداخلات اعتقادی مفهوم توکل را به درستی برای مراجع خود تبیین کند و چنانچه زوجین از نظر اعتقادی و باورهای دینی به هم تعارض دارند باید به این نکته توجه کنیم که هر یک از زوجین که معتقدتر است اگر بر این باورها پایبند باشد کم‌کم در طرف مقابل هم تاثیر خواهد گذاشت.

سالاری‌فر با بیان اینکه هر خانواده ساختار مخصوص خود را دارد، عنوان کرد: برخی از خانواده‌ها مرد سالار هستند و برخی زن‌سالار و برخی از خانواده‌ها هم آشفته هستند، یعنی نه مرد و نه زن توانایی مدیریت خانواده را ندارند. بنابراین روش‌های مداخله‌ای در این خانواده‌ها با هم فرق می‌کند.

وی ادامه داد: در برخی از خانواده‌ها مرد قدرت را به دست دارد ولی به روش دموکراتیک یعنی با مشارکت دادن زن و واگذار کردن برخی از تصمیم‌گیری‌ها به زن خانواده را مدیریت می‌کند، ولی در برخی دیگر از خانواده‌ها زن با قدرت مدیریت خانواده را به دست می‌گیرد.

استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: در برخی از خانواده‌ها که توزیع قدرت به درستی صورت نگرفته است مشاور باید با استفاده از روش‌های مداخله‌ای برای هر یک از زوجین حدود تعیین کند تا بتوانند کانون خانواده را به درستی مدیریت کنند.

گفتنی است؛ دومین دوره «مدریه فصلی روانشناسی اسلامی» با حضور ۱۳۰ نفر از فارغ‌التحصیلان رشته مشاوره و روانشناسی در مقطع ارشد یا دکتری از سراسر کشور به همت مرکز جامع مشاوره، رشد و توانمندسازی آستان قدس رضوی و با هدف ترویج روانشناسی اسلامی از روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور آغاز شده و تا روز جمعه ۲۹ شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

منبع: آستان نیوز
انتهای پیام/.

مطالب مرتبط