سید عبدالحسین دستغیب شیرازی

آیت الله دستغیب در ۱۹ تیر ۱۳۸۴ ه.ش مصادف با سالروز رحلت حضرت فاطمه( س) به دیار حق شتافت

آیت الله سید عبدالحسین دستغیب شیرازی فرزند آیت الله مجدالدین دستغیب شیرازی( م ۱۳۳۳ش) در سال ۱۲۸۳ در شهر شیراز به دنیا آمد. پس از تحصیلات ابتدایی وارد حوزه علمیه شد و دروس مقدماتی را نزد پدرش که در مدرسه خان شیراز و مسجد نصیرالملک تدریس می نمود فراگرفت. پس از پایان دوره مقدماتی برای ادامه تحصیل عازم مشهد گردید و از محضر علمای بزرگی همچون آیات حاج شیخ حسنعلی اصفهانی نخودکی و آيات حاج شیخ هاشم قزوینی و محمد رضا کلباسی کسب علم نمود.

در این زمان همدرس با آيات حسنعلی مروارید و میرزا جواد آقا تهرانی بود. وی برای تکمیل سطوح عالی حوزه، عازم عراق شد و در حوزه علمیه کربلا مدتی از محضر علمایی چون آیت الله حکیم بهره جست و به درجه اجتهاد رسید. وی پس از بازگشت از عراق عازم شیراز شد و در آنجا به اقامه نماز در مسجد نصیر الملک و تدریس در مدرسه حکیم و فعالیت های اجتماعی مشغول گردید.

ایشان در جریان قیام خونین مسجد گوهر شاد در مشهد حضور داشت و به همراه سایر مجتهدین توسط ماموران رژیم پهلوی در ۲۲ تیرماه ۱۳۱۴ ه. ش دستگیر و به تهران منتقل گردید. در بین راه یکی از ماموران که نسبت ه وی ارادت پیدا کرده بود در نزدیکی های تهران او را نیمه شب از ماشین پیاده کرد تا اسیر زندان و شکنجه رضاخانی نگردد.

پس از پیاده شدن از ماشین برای این که شناسایی نگردد لباس روحانیت را از تن خارج کرد و پیاده به طرف قم حرکت نمود و مسافت طولانی تهران و قم را به صورت معجزه آسایی با پای پیاده طیط کرد بطوری که اذان صبح در حرم مطهر حضرت معصومه (س) حضور داشت.

از آنجا عازم شیراز شد و تدریس و فعالیت های دینی را پی گرفت. در قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ به رهبری امام (ره) که مجر به دستگیری ایشان گردید، همه علمای شیراز نسبت به دستگیری امام اعتراض کردند. در این خصوص از آیت الله دستغیب شیرازی نقل شده است که علمای شیراز در اعتراض به دستگیری امام به تهران رفتند و اجتهاد امام را تایید نمودند.

در همان روز ایشان فردی بزرگوار را در خواب می بیند که بر ایشان وارد شده اظهار داشت دستغیب به آيت الله رضوی بگو چرا از نیاب ما خمینی حمایت نمی کنید. صبح که از خواب بیدار شد به منزل آیت الله رضوی رفت که قضیه خواب را خدمتشان عرض کند.

در این زمان منزل آیت الله رضوی توسط ماموران محاصره شده بود. آیت الله رضوی دید که آیت الله دستغیب بیرون منزل هستند. پیش ایشان رفت، وقتی این ملاقات صورت گرفت آیت الله دستغیب خواب خود را برای ایشان تعریف کرد.

ایت الله رضوی گفتند من الان دارم به طرف فرودگاه می روم تا عازم تهران گردم پس از پیروزی انقلاب اسلامی و شهادت آیت الله دستغیب شیرازی امام جمعه شیراز که همنام و پس عمویشان بود،‌منافقین قصد ترور ایشان را کردند. این موضوع سبب شد به همراه خانواده به مشهد مهاجرت نمایند. با ورود به مشهد ضمن ارتباط با علمای این شهر تدریس در حوزه علمیه را آغاز نمود.

سرانجام آیت الله دستغیب در ۱۹ تیر ۱۳۸۴ ه.ش مصادف با سالروز رحلت حضرت فاطمه( س) به دیار حق شتافت و در صحن جمهوری حرم مطهر به خاک سپرده شد. از وی ده فرزند پسر و دختر باقی مانده است که همه دارای تحصیلات عالی هستند.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط